1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Enerji Bakanı’ndan Dünya Madenciler Günü kutlaması

Enerji Bakanı’ndan Dünya Madenciler Günü kutlaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’deki yaklaşık 150 bin maden işçisinin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutladı.

Enerji Bakanı’ndan Dünya Madenciler Günü kutlaması

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’deki yaklaşık 150 bin maden işçisinin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutladı.

Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugünün anlam ve önemine ilişkin bir kutlama mesajı yayınladı. 

Bakan Dönmez’in yayınladığı mesaj şöyle:

“Dünyanın en zorlu mesleklerinden biri olarak kabul edilen madencilik, ülkemiz ve milletimizin kalkınması için büyük bir öneme sahip. Siz madenci kardeşlerimin başarılı çalışmalarıyla gelişen madencilik sektöründe temel amacımız; ülkemizdeki teknolojinin yerlileştirilmesi ve madenlerin zenginleştirilerek ithalatın azaltılması olacak.

Madenlerimiz sizlerin sayesinde toprağın altından gün yüzüyle buluşuyor. Emeğinizle ortaya çıkan ürünler evlerimiz, okullarımız, hastanelerimiz, sanayimiz ve teknolojimizde hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. Varlığınız bize daima güç katıyor.

Dünyada üretimi yapılan 90 maden türünün 80'i ülkemizde bulunuyor. Maden rezervlerine sahip olmak güçlü bir madencilik ülkesi olmak için yeterli olmuyor. Madenleri işleyebilecek teknolojiye ve sisteme sahip olmamız ve madenleri katma değerli ürünlere dönüştürmemiz gene sizlerin emek ve çabalarıyla olacak.

Türkiye, dünyaya artık sadece ham maden değil yüksek teknoloji uç ürünler de ihraç edecek. Bu milli mücadelenin gerçek kahramanları sizlersiniz.

Ülkemizin dört bir yanında yaklaşık 150 bin maden işçimize doğrudan istihdam sağladık. Sizin güvenliğiniz bizim her zaman önceliğimiz oldu ve olmaya devam edecek.  Her bir madencimizin iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında, sağlık kontrollerini aksatmadan çalışmalarını sürdürmelerine ve madencilerimizin branş eğitimlerini almalarına katkıda bulunacağız.

Madencilik faaliyetlerinin salgın döneminde kesintiye uğramadan büyük özverinizle çalışmalarınıza devam ettiğinizin ve aldığınız büyük sorumlulukların farkındayız. Geriye dönüp baktığımızda, madencilik sektörü ile ilgili attığımız tüm bu adımların ülke ekonomimizde kalıcı faydalar sağladığını görmekten son derece mutluyuz.

Anadolu coğrafyasının saklı cevherlerini emek ve alın teriyle gün yüzüne çıkaran siz madenci kardeşlerimin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kutlu olsun.

Maden ocaklarında şehit düşen madenci kardeşlerimize Allah'tan rahmet, aileleri ve sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Sizlere minnettarız.”

Önceki ve Sonraki Haberler