1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Enerjide üçlü çıkmazın çaresi inovasyon

Enerjide üçlü çıkmazın çaresi inovasyon

“Üçlü Enerji Açmazı” olarak nitelendirilen sürdürülebilirlik, güvenlik ve enerjiye erişimin tek çaresi olarak inovatif politikalar ve teknolojiler gösterildi.

Enerjide üçlü çıkmazın çaresi inovasyon

Enerji Günlüğü - “Üçlü Enerji Açmazı” olarak nitelendirilen sürdürülebilirlik, güvenlik ve enerjiye erişimin tek çaresinin inovatif politikalar ve teknolojiler olduğu belirtildi.

Dünya Enerji Konseyi tarafından yayınlanan “Dünya Enerji Trilemma 2016” Raporu’nda, “Üçlü Enerji Açmazı” olarak nitelendirilen sürdürülebilirlik, güvenlik ve enerjiye erişimin tek çaresinin inovatif politikalar ve teknolojiler olduğu belirtildi.

ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenen 7. Temiz Enerji Bakanlar Toplantısı’nda, küresel enerji sektöründe bugünün sorunları ve bunların çözümü konusunda geleceğe dair ipuçlarını içeren Dünya Enerji Trilemma 2016: Enerji Dönüşümünü Hızlandırmak İçin Önlemler başlıklı bir rapor açıklandı. Rapor, Global danışmanlık firması Oliver Wyman işbirliğiyle Dünya Enerji Konseyi tarafından hazırlandı.

Raporda “üçlü enerji açmazı” olarak nitelendirilen, “sürdürülebilirlik, güvenlik ve enerjiye erişim” denklemi konusunda ilerleme sağlayabilmenin yollarına dair bir vizyon ortaya koyuldu. 9-13 Ekim tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek 23. Dünya Enerji Kongresi’ndeki pek çok tartışma için de zemin oluşturan Raporda, üçlü enerji açmazını aşmak ve 2020 sonrası için belirlenen hedefleri tutturabilmek için beş alana odaklanılması gerektiğinin altı çiziliyor.

Çalışmada, inovatif politikalar, politika belirleyiciler, özel sektördeki enerji liderleri ile yapılan görüşmeler ve Enerji Trilemma Endeksi’yle ölçümlenen, ülkelerin beş yıllık sürdürülebilirlik performansları baz alınarak belirlenen beş ana tespit yer alıyor:

● Enerji tedariki: Politika yapıcılar ve karar vericiler, pazar için şeffaflık sağlamalı ve net enerji hedefleri belirlemeli.

● Enerji erişimi: Ülkeler, sektördeki maliyetleri düşürmek ve modern altyapılara özel yatırımları artırmak için mevzuat çerçeve çalışmalarında reforma gidiyor.

● Alım gücü: Sübvansiyonlar düşük gelirli tüketiciler için kısa vadede önemli olsa da, uzun vadede kurumların karlılığını olumsuz etkileyebilir.

● Enerji verimliliği: Tasarruf, enerji verimlilik standartlarının uygulanmasına yönlendirmek için tek başına yeterli değil. Performans değerlendirmeleri, teşvik ve etiketleme programları tüketici enerji verimliliğini teşvik ediyor.

● Dekarbonizasyon: Dinamik ve esnek yenilenebilir enerji yatırım politikaları, değişen pazar dinamiklerine ve gelişen teknolojilere ayak uydurabilmek için şart. 

ÜLKELER HIZLI DAVRANMALI

Dünya Enerji Konseyi Genel Sekreteri Christoph Frei, enerjide sadece altyapının gelişmesinin yeterli olmadığını vurguladı. Frei, ülkelerin, gelir sağlayan ve insanların modern enerjilerin avantajlarından yararlanmalarına olanak tanıyan yöntemlere de odaklanmaları gerektiğini söyledi. ‘Kullandığın kadar öde’ benzeri iş modellerinin ve mobil bankacılık çözümlerinin, yenilenebilir enerjilerle beslenen servisleri öne çıkarabileceğini sözlerine ekleyen Frei, ülkelere hızlı hareket etme çağrısı yaptı.

SONUÇLAR İSTANBUL'DA TARTIŞILACAK

Arz ve talebi ulusal düzeyde değiştirmeyi hedefleyen yatırım ve politikalardan gözle görülebilir sonuçlar almanın çok zaman aldığına, hatta kimi zaman bunların olumsuz etkilere de yol açabildiğine işaret eden Frei, “Ülkeler, ‘üçlü enerji açmazı’ konusunda ilerleme kaydedebilmek için vakit kaybetmeden harekete geçmeli; güvenli, adil ve çevre açısından sürdürülebilir enerjiyle sektörün gelişimini, rekabetçi ekonomiyi ve sağlıklı bir toplumu desteklemeli” ifadelerini kullandı.

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Başkanı Murat Mercan ise ‘üçlü enerji açmazı’nın 9-13 Ekim 2016’da İstanbul’da yapılacak 23. Dünya Enerji Kongresi’nin ana temalarından biri olduğunu belirtti. Mercan şunları söyledi:

“İkinci gün düzenlenecek ‘İnovatif İş Modelleri: Yeni Bir Ufuk’ ve ‘Enerji Dönüşümünü Sağlamak: 150 Ülkenin Değerlendirmesi’ oturumlarında, e-depolama veya iş önceliklerindeki değişiklikler gibi enerji teknolojilerindeki inovasyonun, üçlü açmazın dengelenmesinde nasıl bir rol oynayabileceği ve düşük karbon ekonomisine geçişe nasıl katkı sunabileceği tartışılacak. Üçüncü günün ana gündem maddesi ise enerji politikaları olacak; yaklaşık 100 bakan ve 10 bine yakın delegenin katılımıyla enerji dönüşümüne ivme kazandırmak için atılması gereken adımlar masaya yatırılacak. Dünya enerji politikalarının geleceğinin belirleneceği böylesi önemli bir toplantıya İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz.”

“PARİS ŞARTLARI İHMAL EDİLEMEZ”

Dünya Enerji Trilemma Raporu’nu hazırlayan çalışma grubunun başkanı Joan MacNaughton, Paris Anlaşması’nın, ülkelerin sürdürülebilir enerji politikaları çıtasını yükselttiğini belirtti. MacNaughton artık sadece enerji güvenliğinin, enerjiye erişimin ve satın alım gücünün garanti edilmesinin yetmediğini, Paris şartlarını da mutlaka yerine getirebilmek gerektiğini vurguladı. Yüksek gayri safi yurtiçi hasıla veya doğal kaynaklara sahip olmak önemli olsa da, stratejik yönü net bir politika ve bu politikanın iyi bir biçimde uygulanmasını da, enerjide daha sağlıklı bir geleceği şekillendirme konusundaki performansı artıracak etkenlerin başında gösterdi. Sektör liderleri ile yatırımcılar arasındaki diyaloğun geliştirilmesinin, politika belirleyicilerin, enerji arz ve talep dinamiklerinin, teknolojilerin ve sektörün hızla değiştiği bir dünyada sağlam politikalar üretmelerini sağlayacağının altını çizen MacNaughton, “Ülkeler dönüşümün startını ne kadar erken verirse, dönüşüm o oranda ucuz olacak” dedi. 

TÜRKİYE DÜNYA TRİLEMMA ENDEKSİ'NİN NERESİNDE?

Dünya Enerji Konseyi tarafından, global danışmanlık şirketi Oliver Wyman ile bu şirketin bağlı bulunduğu Marsh & McLennan Şirketler Grubu’nun Global Risk Merkezi ortaklığında hazırlanan Enerji Trilemma Endeksi, 130 ülkeyi enerji sistemlerinin sürdürülebilirliğine göre değerlendiriyor, bu alanda başarılı olanları ödüllendiriyor ve ülkelerin, üçlü açmazın üç hedefi arasında nasıl bir denge kurduklarını inceliyor. Bu endekse göre genel sıralamada geçen yıl 73’üncü olan Türkiye bu yıl 76’ıncı. Türkiye enerji güvenliği sıralamasında 71’inci, enerjiye erişimde 72’nci, çevre ve sürdürülebilirlikte ise 79’uncu durumda.

DÜNYADA ENERJİ POLİTİKALARINA YÖN VEREN EN BÜYÜK ÖRGÜT

1923’te kurulan Dünya Enerji Konseyi, sürdürebilir enerjinin geleceği konusunda çalışmalar yürüten ve fikir liderliği yapan, ülkelerin hükümetler düzeyinde temsil edildiği bir forum. Dünya Enerji Konseyi’nin 93 milli komitesi, aralarında hükümetlerin, sektör ve uzman kuruluşlarının da bulunduğu 3 binden fazla üye organizasyonu temsil ediyor. Misyonu, herkesin yararına sürdürülebilir tedarik zincirine dayalı enerji kullanımını teşvik etmek. Konsey’in kuruluşunun ertesi yılı, 1924’te başlattığı ve üç yılda bir düzenlenen Dünya Enerji Kongresi, lider ve uzmanların enerji konusunu tüm yönleriyle ele aldıkları, dünyanın bir numaralı enerji platformu olarak biliniyor. Kongre aynı zamanda şirketlere teknolojilerini tanıtma ve yeni iş imkanları keşfetme olanağı sağlıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler