1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. ENSİA: Yenilenebilirde 5 yılda 25 milyar dolarlık yerli ekipman pazarı var

ENSİA: Yenilenebilirde 5 yılda 25 milyar dolarlık yerli ekipman pazarı var

Enerji Günlüğü - ENSİA Başkanı Hüseyin Vatansever, Türkiye’nin yenilenebilir hedefi çerçevesinde beş yıl içersinde 25 milyar dolarlık bir yerli...

ENSİA: Yenilenebilirde 5 yılda 25 milyar dolarlık yerli ekipman pazarı var

Enerji Günlüğü - ENSİA Başkanı Hüseyin Vatansever, Türkiye’nin yenilenebilir hedefi çerçevesinde beş yıl içersinde 25 milyar dolarlık bir yerli ekipman pazarı olduğunu söyledi.

24. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nın son gününde gerçekleştirilen ‘Yenilenebilir Enerji Sektöründe Yerli Ekipman Üretimi’ ENSİA Özel Oturumu’nda konuşan ENSİA Başkanı Hüseyin Vatansever,  Türkiye’nin yenilenebilir hedefine baktığımızda beş yıl içersinde 25 milyar dolarlık bir yerli ekipman pazarı olduğunu söyledi. Vatansever ayrıca katma değeri çok yüksek olan bu alanda da yatırımcının, sanayicinin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

KÜÇÜK YEKALARIN DA GELİŞTİRİLMESİNİ DESTEKLİYORUZ

2018 yılı Nisan ayı itibariyle 13 bin MW’lık ye kurulu gücümüz bulunduğunu belirten Vatansever, yeni düzenlenecek YEKA ihalelerinde daha küçük YEKAların ve yerli teknolojinin geliştirilmesini desteklediklerini kaydetti. Aynı zamanda dernek olarak dalga enerjisini de desteklediklerini ifade eden Vatansever, “Dalga enerjisi konusunda da dalga geçmiyoruz, hakikaten destekliyoruz. Özellikle Karadeniz’de daha fazla potansiyel var. Güzel şeyler oluyor ona şüphe yok ama ivmesi biraz yavaş oluyor.” dedi.

YERLİ EKİPMANA 5. BÖLGE TEŞVİĞİ VERİLMELİ

Vatansever, 5'inci Bölge teşvik kapsamına giren yenilenebilir enerji ekipmanlarının sadece türbin, jeneratör ve kanat imalatını kapsadığını hatırlatarak, ENSİA'nın tüm kamu otoriteleri ile paylaştığı önerisinin, "Yenilenebilir enerji yatırımlarında kullanıldığının belgelendirilmesi ve takibini yapılması şartıyla Türkiye'de üretim yapan yan sanayi firmalarının da 5'inci Bölge teşviklerinden yararlanması" olduğunu vurguladı.

Vatansever, ""ENSİA olarak önerimiz ana bileşenindeki tüm aksam, bütünleştirici parça ile söz konusu ekipmanlar için kullanılacağı belgelendirildiği durumda alt ekipman ve hammadde imalatını da kapsaması ve ülkemizin her yerinde yapılabilecek bu tip yatırımların da nerede yapıldığına bakılmaksızın 5. Bölge teşviklerinden yararlandırılmasıdır. Bu konu milli ekonomimiz açısından oldukça kritik öneme sahiptir. Bütünleştirici parça, alt ekipman, hammadde imalatı yapan firmalarımız, 5.Bölge teşviklerinden faydalanan yenilenebilir enerji ekipman üretiminde ürünleri kullanılmasına rağmen, kendi üretimleri söz konusu teşviklerden yararlanmadığı için ne yazık ki yatırım planlarından vazgeçmektedir. Yani yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklara önem veriyoruz ama o enerjiyi üreten ekipmanları büyük oranda ithal etmek zorunda kalıyoruz. Enerji yatırımlarında kullanılan ekipmanlardaki ithalat bağımlılığını asgariye indirmek, ENSİA'nın kuruluş amaçları arasında yer alıyor. Yerli firmalarımızın yenilenebilir enerji santrallerine malzeme ve ekipman üretimi konusunda teşvik edilmesi gerektiğini söylüyoruz"dedi.

Hüseyin Vatansever, Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan'ın enerji ekipmanlarının yerli üretimine destek verilmesine yönelik açıklamalarını da memnuniyetle karşıladıklarını ve gerçekleşmesini heyecanla beklediklerini sözlerine ekledi.

Sabiha Kötek - Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler