1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. EPİAŞ’tan şarj ağı işletmecileri için açıklama

EPİAŞ’tan şarj ağı işletmecileri için açıklama

YEK-G piyasasında faaliyet gösteren şarj ağı işletmeci lisansı sahipleri, geçen yıla ait tüketimlerine karşılık en geç Mart 2024 sonuna kadar başka bir tedarikçi üzerinden itfa işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

EPİAŞ’tan şarj ağı işletmecileri için açıklama

Enerji Günlüğü - EPİAŞ, Ocak 2023 - Aralık 2023 dönemi tüketimlerine karşılık itfa gerçekleştirmek isteyen şarj ağı katılımcılarının en geç Mart 2024 sonuna kadar başka bir tedarikçi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebileceğini açıkladı. 

EPİAŞ'tan yapılan açıklamada, Şarj Ağı İşletmeci Lisansı sahibi tüzel kişilerin Yeşil Şarj İstasyonu belirleyebilmesi ve ilgili şarj istasyonlarında nihai kullanıcılarına sundukları elektrik enerjisinin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğinin ispat edilebilmesi amacıyla başlatılan Şarj Ağı İşletmecilerinin YEK-G Sistemine Entegrasyonu Projesi'nin 15 Aralık 2023 itibarıyla tamamlanarak hizmete alındığı hatırlatıldı.  

Açıklamada şöyle denildi: 

"İlgili katılımcıların tüketim dönemi Ocak 2023 - Aralık 2023 tarih aralığında olmak üzere, YEK-G sisteminde bulunan tedarikçi lisansına sahip tüzel kişiler vasıtasıyla geçmiş tüketimlerine karşılık YEK-G belgesi itfa edebilmesi imkânı tanınmıştır. Buna göre, geçmiş dönem tüketimlerine karşılık (Ocak 2023 - Aralık 2023) itfa gerçekleştirmek isteyen şarj ağı katılımcıları en geç Mart 2024 sonuna kadar başka bir tedarikçi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecektir. Mevzuat hükümleri kapsamında, ilgili düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle birlikte Ocak 2024 ve sonrasında gerçekleşen tüketimlere karşılık miktarda YEK-G belgesinin itfa edilmesi, Yeşil Şarj İstasyonu olmak isteyen Şarj Ağı İşletmeci lisansına sahip katılımcıların kendisi tarafından gerçekleştirilmek zorundadır. İlgili katılımcıların Ocak 2024 dahil olmak üzere şarj ağı hizmeti kapsamındaki tüketimlerine karşılık itfa işlemini tüketim dönemini takip eden ay açılan Organize YEK-G piyasasını takip eden beş iş günü içerisinde, her ay bir önceki tüketim dönemini kapsayacak şekilde kendileri tarafından gerçekleştirmeleri gerekmektedir." 

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler