1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Facebook Teksas’a 379 MW’lık GES kuracak

Facebook Teksas’a 379 MW’lık GES kuracak

Facebook ABD’nin Texas Eyaleti’ne 379 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali inşa ediyor.

Facebook Teksas’a 379 MW’lık GES kuracak

Enerji Günlüğü - Facebook ABD’nin Texas Eyaleti’ne 379 MW kapasiteli güneş enerjisi santrali inşa ediyor.

Sosyal medya devi Facebook, Texas’a dev bir güneş enerjisi çiftliği inşa ediyor. Facebook, Amerika Birleşik Devletleri'nin Texas Eyaleti’nin batısında ülkenin en büyük güneş enerjisi santrallerinden birini kuruyor. Güneş Enerjisi Endüstrileri Birliği’nden yapılan açıklamada, Teksas'ın Odessa kentinin kuzeyinde kurulacak 379 MW kapasiteli güneş enerjisi santralinde üretilen elektrik 72 bin konuta yeteceği belirtildi. Yaklaşık 18 kilometrekarelik alana inşa edilen güneş enerjisi santralinin gelecek yıl tamamlanması bekleniyor. 

VERİ MERKEZLERİNİN ELEKTRİK İHTİYACI KARŞILANACAK

Sosyal medya devi Facebook yenilenebilir enerji için doğrudan yatırım yapan ilk şirketler arasında yer alıyor. Facebook’un CEO'su Mark Zuckerberg Nisan ayında yaptığı açıklamada, Facebook'un veri merkezlerine enerji sağlamak için altı yeni güneş enerjisi projesi inşa edildiğini açıklamıştı. Zuckerberg, Facebook’un tüm veri merkezleri ve ofislerinde 2020 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımına geçmeyi hedeflediklerini belirtmişti. 

Geçtiğimiz yıl teknoloji şirketi Apple, dünya üzerindeki tüm perakende satış mağazalarında, ofislerinde, veri merkezlerinde ve tesislerinde yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanımı sağlandığını duyurmuştu. Google da Aralık 2017’de benzer bir açıklama yaparak yüzde 100 yenilenebilir enerji hedefine ulaştığını belirtmişti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler