1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Finlandiyalılar nükleer için Türkiye`ye geliyor

Finlandiyalılar nükleer için Türkiye`ye geliyor

Enerji Günlüğü - Ortadoğu'daki nükleer projeler için İstanbul'u giriş kapısı olarak gören Finlandiya Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'ne 7 önemli...

Finlandiyalılar nükleer için Türkiye`ye geliyor

Enerji Günlüğü - Ortadoğu'daki nükleer projeler için İstanbul'u giriş kapısı olarak gören Finlandiya Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'ne 7 önemli enerji firmasıyla katılacak.

Üçüncü kez kapılarını 8-9 Mart 2016 tarihlerinde İstanbul WOW Convention Center'da açacak olanUluslararası Nükleer Santraller Zirvesi, Akkuyu, Sinop ve üçüncü nükleer santral projelerinde yer almak isteyen yabancı yatırımcıları buluşturuyor. Zirve'ye 7 büyük enerji firmasıyla katılacağını açıklayan Finlandiya Nükleer Enerji Derneği, Ortadoğu'daki nükleer projeler için İstanbul'u giriş kapısı olarak görüyor.

Türkiye, Ortadoğu ve Afrika'daki nükleer projeleriyle yakından ilgilenen Finlandiya, Zirve'ye Warstila, Inspecta, Konecranes, VTT, Fortum, Platom Oy, Qualifinn olmak üzere 7 önemli enerji firmasıyla katılacağını açıkladı. Türkiye'nin Ortadoğu'ya nükleer teknoloji transferi için üs konumuna geldiğine dikkat çeken Nükleer Sanayi Derneği Kurucu Genel Sekreteri Koray Tuncer, Zirve'ye bu yıl Finlandiya'nın damgasını vuracağını belirtti.

RUSYA'NIN ZİRVE'YE KATILIMI ÖNEMLİ

Rusya'nın Zirve'ye katılımıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Koray Tuncer şunları söyledi: "Rosatom'un Zirve'ye katılımı Akkuyu'daki kararlılığını göstermesi için kritik önem taşıyor. Bu yıl Rosatom'un hem kendisinin hem de tedarik zincirindeki firmalarla birlikte Zirve'ye aktif katılması, Akkuyu projesine kararlılıkla devam edeceklerini göstermesi için de fırsat olacak."

Koray Tuncer, II. Zirve'de 122 yabancı firmanın katıldığı Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi'nde bu yıl yer alması beklenen diğer ülkeler arasında; Brezilya, Arjantin, Japonya, Macaristan, Hindistan, Almanya, İspanya, Kenya, Katar, İsviçre, Çin, Kore, İsveç ve Norveç'in de bulunduğunu belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler