1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Fransız Dassault’dan güneş enerjili İHA

Fransız Dassault’dan güneş enerjili İHA

Fransız yazılım şirketi Dassault Systèmes, aylarca havada kalabilen ve otonom şekilde karar alabilen ilk güneş enerjili insansız hava aracını (İHA) üretti.

Fransız Dassault’dan güneş enerjili İHA

Enerji Günlüğü - Fransız yazılım şirketi Dassault Systèmes, aylarca havada kalabilen ve otonom şekilde karar alabilen ilk güneş enerjili insansız hava aracını (İHA) üretti.

3D ve Ürün Yaşam Döngüsü yazılım şirketi Fransız Dassault Systèmes’in toplumda pozitif bir dönüşüm yaratacak yeni ve yıkıcı inovasyonları destekleyip teşvik etmeyi amaçlayan startup hızlandırma programı 3DEXPERIENCE Lab kapsamındaki XSun, ilk güneş enerjili insansız hava aracı (İHA) prototipini tanıttı. 

Programda yer alan Fransa merkezli startup XSun, akıllı tarım, akıllı balıkçılık ve çevre koruma alanlarında tam otomatik görevlere giden yoldaki ilk adımı teşkil eden, enerjiden bağımsız otonom insansız hava aracı SolarXOne SX1.2’nin ilk prototipini 2019 Uluslararası Paris Havacılık Fuarı Paris Air Show’da sergiledi.

3DEXPERIENCE Lab startup hızlandırma programı kapsamında XSun tarafından bir sene içerisinde geliştirilen prototip, uçuş sırasında bataryalarını güneş enerjisiyle şarj ederek uzun mesafeler kat edebilme özelliğine sahip. 

İNSAN YÖNLENDİRMESİ OLMADAN KARAR ALABİLİYOR

Dört kanatlı tasarımıyla 15 fitlik kanat açıklığına ve 8,5 fit uzunluğa sahip ve toplam ağırlığı 55 librenin altında olan SolarXOne SX 1.2 İHA, aylarca havada kalabilme özelliğini taşıyor. İnsan yönlendirmesi olmadan otonom bir şekilde karar alabilen İHA, üstünden uçtuğu arazinin her noktasının haritasını çıkarmaya, gözlemlemeye ve ölçmeye imkan tanıyan sensör ve kameralarla donatılabileceği için, çiftçilere ekinleri hakkında gerçek zamanlı bilgi sunabilecek, balıkçıların istenmeyen türleri avlamasının önüne geçebilecek ve itfaiyecilerin orman yangınlarına müdahale etmelerine yardımcı olabilecek. XSun, insansız hava aracını 2020 başlarında piyasaya sunmayı planlıyor.

DİJİTAL MODELİ OTOMATİK GÜNCELLENDİ

Bulutta çalışan 3DEXPERIENCE platformundan yararlanarak İHA’nın yüzeyini, aerodinamik özelliklerini ve parçalarının geometrisini işbirliği içerisinde tasarlayan XSun, aynı şekilde farklı materyalleri, kablolama düzenlerini, rüzgar akışını ve yapısal mukavemeti de platform üzerinden test ederek, tasarım üzerinde değişiklikler yapıldıkça dijital modeli otomatik olarak güncelleme fırsatı buldu.

3DEXPERIENCE Lab ayrıca XSun’a teknik kılavuzluğun yanı sıra, projenin ilerleyen aşamalarında görünürlüğünü arttırmak için uluslararası bir ekosisteme ve ortak pazarlama kaynaklarına da erişim sağladı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler