1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Gazprom Bulgaristan projesine katılmayı planlıyor

Gazprom Bulgaristan projesine katılmayı planlıyor

Enerji Günlüğü - Rus kamu enerji şirketi Gazprom, Bulgaristan'ın gaz transit sisteminin Türkiye sınırından Sırbistan'a kadar genişletilmesi projesinde...

Gazprom Bulgaristan projesine katılmayı planlıyor

Enerji Günlüğü - Rus kamu enerji şirketi Gazprom, Bulgaristan'ın gaz transit sisteminin Türkiye sınırından Sırbistan'a kadar genişletilmesi projesinde kapasite kiralamayı planlıyor.

Rus kamu doğalgaz şirketi Gazprom, Bulgaristan'ın gaz transit sisteminin Türkiye sınırından Sırbistan'a kadar genişletilmesini öngören projeden kapasite kiralayarak dahil olmayı planladığını açıkladı. 

Proje sayesinde AB ülkelerine gaz tedarikinde güvenliğin artacağını vurgulayan Gazprom, projede kapasite kiralama konusundaki nihai kararın yapılacak değerlendirmenin ardından alınacağını belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Gazprom, Bulgartransgaz şirketi tarafından Bulgaristan-Türkiye sınırından Bulgar-Sırp sınırına kadar uzanan alanda gerçekleştirilen Bulgaristan'ın gaz transit şebekesinin genişletilmesi projesini yakından takip ediyor. Gazprom, bu projeye ilgi duyuyor ve 'Açık Sezon' prosedürünün 3. fazı hakkındaki ilanları bekliyor. Şirket, bugün itibarıyla kapasite kiralama prosedürüne katılmayı planlıyor ancak nihai karar, 3. faz prosedürünün başlangıcının ilanından sonra belli olacak olan kiralama koşullarını değerlendirerek alınacak."

Projenin Bulgaristan'a, bölgeye ve AB'ye gaz tedariki güvenliğini artıracağı ve AB'ye yeni gaz transit güzergahları kazandıracağı da vurgulandı.

Rus Kommersant gazetesi geçtiğimiz haftalarda Gazprom'un, TürkAkım'ın hangi Avrupa ülkelerinden geçeceğine karar verdiğini ve bu ülkelerde gereken işlemlere başladığını yazmıştı. Boru hattının Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve Slovakya'ya gideceği belirtilen habere göre, Rus gazının Bulgaristan ve Sırbistan'a sevkinin 2020'de, Macaristan'a 2021'de, Slovakya'ya ise 2022'de başlaması planlanıyor.

GAZPROM TÜRKAKIM’IN AVRUPA AYAĞI GÜZERGAHINA KARAR VERDİ

Önceki ve Sonraki Haberler