1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. GE, en güçlü rüzgar türbinini geliştirdi

GE, en güçlü rüzgar türbinini geliştirdi

Enerji Günlüğü - GE Yenilenebilir Enerji, bugüne kadarki en güçlü rüzgar türbini olan yeni model 3.4-130 teknolojisini geliştirdi. GE Yenilenebilir...

GE, en güçlü rüzgar türbinini geliştirdi

Enerji Günlüğü - GE Yenilenebilir Enerji, bugüne kadarki en güçlü rüzgar türbini olan yeni model 3.4-130 teknolojisini geliştirdi. 

GE Yenilenebilir Enerji (NYSE: GE), yeni 3 MW rüzgar türbini grubunu İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI'de tanıttı. GE'nin kısa bir süre önce tanıtılan 3.2-130 modelinin ardından, bu platformda GE'nin bugüne kadarki en güçlü rüzgar türbini olan yeni model 3.4-130 teknolojisi müşterilere tanıtıldı.

GE Yenilenebilir Enerji, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölge Lideri Ruhan Temeltaş, Türkiye’nin enerji hedeflerine ulaşmasında gelişmiş teknolojilerin sunacağı verimliliğin önemine dikkat çekerek, "GE olarak bu alandaki misyonumuz doğrultusunda kendi sınıfında yüksek enerji verimliliğine sahip olan GE 3.4 – 130 rüzgar türbinini geliştirdik. Türkiye’nin rüzgar koşullarına uygun olan ve yıllık yüksek enerji üretimini hedefleyen türbinin ülkemizin bu alandaki hedeflerine ulaşmasını hızlandırmasını diliyoruz” dedi.

YENİ MODEL ÇOK DAHA VERİMLİ

Yeni platform, GE'nin 2.5 ve 2.75 MW türbinlerinin kanıtlanmış performansına ilave olarak daha büyük kanat çapları sunuyor. Yeni modeller; gelişmiş yük yönetim sistemleri, daha gelişmiş kontrol özellikleri ve daha verimli üretim teknolojilerini içeriyor. GE'nin bugüne kadarki en güçlü türbini olan 3.4-130 versiyonu, GE'nin 3.2-103 modeline göre yüzde 30 daha fazla enerj üretebiliyor.

Ayrıca yeni 3 MW platformu, GE’nin Dijital Rüzgar Santrali’nin modüler donanım ve yazılım analiz yetkinliklerini içeriyor. Donanım platformu, tüm konfigürasyonlarda aynı rotor göbeğini kullanmakla birlikte 130 ya da 137 metrelik esnek kanat çapları, 3.2-3.4 MW'lik çeşitli jeneratör değerleri ve 85 ile 164 metre aralığında beş farklı kule yüksekliği kombinasyonu sunuyor.

Dijital Rüzgar Santrali, ayrıca her bir sahanın kendine özgü rüzgar koşullarında maksimum enerji üretimi sağlamak üzere her bir türbin konfigürasyonunu ve saha yerleşimini optimize etmeyi amaçlayan bir sanal modelleme sistemi kullanıyor. Türbin, Endüstriyel İnternet için güvenli bir yazılım platformu olan Predix ile çalışıyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler