1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Gece saatleri için elektrik fiyatları artıyor

Gece saatleri için elektrik fiyatları artıyor

Enerji Günlüğü - Spot elektrik piyasasında ortalama piyasa takas fiyatı gerilerken, gece saatleri için belirlenen fiyatlarda yükseliş sürüyor. Gün...

Gece saatleri için elektrik fiyatları artıyor

Enerji Günlüğü - Spot elektrik piyasasında ortalama piyasa takas fiyatı gerilerken, gece saatleri için belirlenen fiyatlarda yükseliş sürüyor. 

Gün öncesi elektrik piyasasında yarın için belirlenen günlük ortalama piyasa takas fiyatı bugünküne göre 1,35 TL/MWh düşerek 276,18 TL/MWh seviyesinde oluştu. Ancak ortalama fiyat düşmesine rağmen gece fiyatlarında 16,64 TL/MWh artış yaşandı ve gece saatlerinde piyasa takas fiyatı ortalaması 255,41 TL/MWh'e yükseldi. Gece saatlerinde yaşanan 16 TL’lik artışa rağmen, yaşanan zamlardan dolayı artması beklenen gündüz fiyatları 16,45 TL/MWh düştü. Bugün için 298,12 TL/MWh olan gündüz saatleri ortalaması yaşanan düşüşle birlikte 281,67 TL/MWh seviyesine geldi. 

Gün öncesi piyasasında hareketlenme devam ederken Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 24/7/2018 tarihli ve 7986 sayılı Kurul Kararı ile 2018 yılı Temmuz-Aralık dönemi için aylık bazda, tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetlerinde güncelleme yaptı. Bu güncellemeyle birlikte 2018 yılı başında Ağustos ayı için tahmin edilen YEKDEM birim ek maliyet fiyatı 36,42 TL/MWh iken yeni güncelleme ile bu rakam 52,46 TL/MWh olarak açıklandı. 

Temmuz ayı için öngörülen YEKDEM maliyeti ise 39,81 TL/MWh’den 64,50 TL/MWh seviyesine çıktı. YEKDEM birim maliyet fiyatlarında yaşanan artış, elektrik tedarikini son kaynak tarifesi kapsamında Ağırlıklı Piyasa Takas Fiyatı ve YEKDEM’e bağlı olarak tedarik eden sanayicilerin elektrik tüketim faturalarında karşılaşacakları rakamları yükseltiyor. 

Temmuz ayı gerçekleşen fiyat ortalaması ve güncellenen tahmini YEKDEM birim fiyat ile sanayicinin kullandığı elektrik fiyatının megawattsaat (MWh) başına 297 TL seviyesinde olabileceği tahmin ediliyor. Kullandığı enerjinin fiyatının 1.5 ay sonra kesinleştiği bir piyasada yer alan sanayicinin, bütçe planlamasında daha çok revizyona mecbur kalacağını söylemek yanlış olmaz.

Duru EGELİ - Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler