1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. GE'den kömür emisyonlarını azaltacak hamle

GE'den kömür emisyonlarını azaltacak hamle

Enerji Günlüğü - GE, dünya genelindeki yeni ve mevcut kömür yakıtlı enerji santrallerinin verimliliğini artırmaya ve emisyonlarını büyük ölçüde...

GE'den kömür emisyonlarını azaltacak hamle

Enerji Günlüğü - GE, dünya genelindeki yeni ve mevcut kömür yakıtlı enerji santrallerinin verimliliğini artırmaya ve emisyonlarını büyük ölçüde azaltmaya yönelik donanım ve yazılım çözümlerini biraraya getirdiği Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi’ni duyurdu. 

GE’nin enerji iş alanlarındaki uzmanlıklarını bir araya getiren ve küresel olarak faaliyet gösterecek olan Mükemmellik Merkezi, müşterilere entegre çözümler sunmanın yanı sıra dünya genelinde bu alanda vizyon da sağlayacak. Bölgelerde bulunan ilgili ekipler, mühendislik yetkinliklerine ve yerel uygulamalara odaklanacak.

Mükemmellik Merkezi, GE'nin kısa süre önce gerçekleştirdiği ve mevcut donanım ve yazılım çözümleri tam olarak uygulandığında dünyadaki buhar santrallerinden çıkan karbondioksit (CO2) emisyonlarının yüzde 11 oranında düşürülebileceğini gösteren Ecomagination araştırması doğrultusunda çalışıyor. Dünyadaki elektriğin yaklaşık yüzde 40'ı, kömür yakıtlı enerji üretimiyle elde ediliyor. Enerji sektöründeki karbon emisyonlarının yaklaşık yüzde 75'i ise birçok santralin eski ve verimsiz olması nedeniyle kömür yakıtlı enerji üretiminden kaynaklanıyor.

GE TEKNOLOJİSİ KÖMÜR SANTRALLERİNDE YÜZDE 49 VERİMLİLİK SUNUYOR

GE'nin ultra-süper kritik teknolojisinin kullanıldığı en yeni kömür santralleri yüzde 49'a varan verimlilik oranları sunabiliyor. Bu oran, yüzde 33 olan dünya ortalamasının çok daha üzerinde yer alıyor. Sağlanacak olan her verimlilik oranı, santralin yaşam süresi boyunca işletme maliyetlerini düşürürken karbondioksit emisyonunu yaklaşık yüzde 2 oranında azaltıyor.

İLK PROJE HİNDİSTAN'DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

GE‘nin Enerji Verimliği Mükemmellik Merkezi’nin taahhüdünü gösteren ilk proje, Hindistan'daki en büyük kamu kuruluşu olan NTPC Limited (NTPC) ile birlikte gerçekleştirilecek. Telangana'da bulunan Ramagundam Süper Termik Santrali'inde 30 yılı aşkın bir süre önce faaliyete geçen 200 megavat (MW) gücündeki üç GE Ansaldo buhar türbininin verimliliğini yükseltilecek. Her bir buhar türbininin verimliliğini yüzde 14'e kadar arttırma, santral verimini ortalama 30 MW oranında yükseltme ve karbon ayak izini yaklaşık yüzde 5 oranında düşürme konularında GE, NTPC'ye çözüm sunacak.

Proje, NTPC’ye enerji santrallerinin üretimini ve verimliliğini artırmasına destek olacak Zenginleştirilmiş Buhar Rotası (ESP) isimli yükseltilmiş çözümü içeriyor. ESP, müşterilere sunulan, GE ve Alstom’un birleşmesinden sonra iki şirketin termal enerji üretim servisi teknolojilerini birleştiren ilk yükseltilmiş çözümüdür.

Önceki ve Sonraki Haberler