1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. GE'den Türkiye’de 158 MW’lık RES için anlaşma

GE'den Türkiye’de 158 MW’lık RES için anlaşma

GE Yenilenebilir Enerji, Türkerler Holding ve RT Enerji'ye 158 MW’lık rüzgâr santrali için ekipman sağlayacak.

GE'den Türkiye’de 158 MW’lık RES için anlaşma

Enerji Günlüğü - GE Yenilenebilir Enerji, Türkerler Holding ve RT Enerji'ye 158 MW’lık rüzgâr santrali için ekipman sağlayacak.

GE Yenilenebilir Enerji, Türkerler Holding ve RT Enerji ile Kirazlı, Meryem, Şile, Pamukova ve Mahmut Şevket olmak üzere beş kara tipi rüzgâr santraline ekipman tedarik etmek üzere anlaşma imzaladığını bugün duyurdu. GE’nin 3MW’lık 49 kara tipi rüzgâr türbini İzmir, Bilecik, Sakarya ve İstanbul’a kurulacak. Proje kapsamında 10 yıllık servis anlaşması da yer alıyor.

158 MW toplam kapasiteye sahip proje, bölgeye 183 bin konutun enerji ihtiyacına karşılık gelen yenilenebilir enerji sağlayacak.

TÜRBİN KANATLARI BERGAMA’DA ÜRETİLECEK

GE’nin 450’den fazla çalışanının bulunduğu İzmir, Bergama’da yer alan LM Wind Power tesisi, anlaşma kapsamında toplamda 147 adet olmak üzere tüm türbinlerin kanatlarını üretecek. Rüzgar türbinlerinin kule ve jeneratörleri de yerli üretim olacak.

TEKRAR BİRLİKTE ÇALIŞMAKTAN MUTLUYUZ

RT Enerji & Türkerler yaptıkları ortak açıklamada, GE ve RT Enerji & Türkerler olarak güçlü bir ilişki kurduklarını ve tekrar birlikte çalışmaktan çok mutlu olduklarını vurgulayarak, “Türkiye, temiz enerjiler olarak tabir edilen yenilenebilir enerji kaynakları bakımından Dünya’daki en zengin ülkeler arasında yer almaktadır. GE ve RT Enerji & Türkerler olarak temiz enerjiye yani doğaya yatırım yapıyoruz. Gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılamak ve çevreye verilen zararı en aza indirebilmek için yaptığımız bu yatırımdan mutluluk ve gurur duyuyoruz “dediler.

TÜRBİNLER TÜRKİYE RÜZGAR HIZINA VE ORTAMINA ÇOK UYGUN

GE Yenilenebilir Enerji Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkan ve CEO’su Dr. Manar Al Moneef ise GE’nin yüksek teknolojili 3MW platform türbinlerinin, Türkiye’nin rüzgâr hızlarına ve ortamına oldukça uygun bir çözüm olduğunu belirterek, “Türkiye’de 1,200 MW’dan fazla kurulu kapasitemiz ile bölgeye daha fazla yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kazandırmaktan gurur duyuyoruz. Gelecekte Türkerler ve RT Enerji ile başka iş birliği fırsatları yakalamayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler