1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Global enerji yatırımları 2017’de yüzde 2 düştü

Global enerji yatırımları 2017’de yüzde 2 düştü

Enerji Günlüğü - Global enerji yatırımları 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2 oranında azaldı. Geçen yıl enerjide en fazla yatırım yine...

Global enerji yatırımları 2017’de yüzde 2 düştü

Enerji Günlüğü - Global enerji yatırımları 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 2 oranında azaldı. Geçen yıl enerjide en fazla yatırım yine elektriğe yapıldı.

Uluslararası Enerji Ajansı(IEA) tarafından bugün yayınlanan “ Dünya Enerji Yatırımları 2018 (WEI 2018)” raporuna göre, geçen yıl, dünyada enerji projelerine yapılan toplam yatırım miktarı bir önceki yıla göre yüzde 2 düşüşle 1,8 trilyon dolar oldu. 

Elektrik üretimi ve arzı için geçen yıl yapılan yatırımlar yüzde 5 azalarak 750 milyar dolar oldu. Buna rağmen elektrik sektörü geçen yıl da 2016 yılında olduğu gibi enerji sektörünün en fazla yatırım yapılan alanı oldu. 

Elektrik yatırımlarını doğal gaz ve petrol yatırımları izledi. Doğal gaz ve petrole yatırımlar geçen yıl yüzde 2 artarak 716 milyar dolar, enerji verimliliğine yatırım yüzde 3 artarak 236 milyar dolar, kömüre yatırım yüzde 13 azalarak 79 milyar dolar, yenilenebilir ulaşım ve ısıtmaya yatırım yüzde 13 azalarak 20 milyar dolar olarak gerçekleşti. 

YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI AZALDI

Son yıllarda artan yenilenebilir enerji ve enerji verimlilği yatırımları geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 3 oranında azaldı. Yenilenebilir enerji yatırımlarındaki azalışın bu yıl da sürmesi bekleniyor. Bu azalışın son derece üzücü olduğunu belirten IEA Başkanı Fatih Birol, “Bu, enerji güvenliği, iklim ve temiz hava hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyulan temiz enerjinin genişlemesini tehdit edebilir. Bu yatırımların hızla artmasına ihtiyaç duyarken, bu yıl düşebileceğini görmek hayal kırıklığı yaratıyor ” dedi.

Elektriğe yapılan yatırımların üçte ikisini oluşturan yenilenebilir elektrik üretimi de geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında azaldı.

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler