1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Güneş enerjisi kooperatifi yılın ‘enerjik’ kadını ödülü getirdi

Güneş enerjisi kooperatifi yılın ‘enerjik’ kadını ödülü getirdi

Türkiye’nin ilk kadın enerji kooperatifi olan Troya Enerji Kooperatifi’ni kuran 3 kadın girişimci ‘Yılın Enerjik Kadını’ ödülünün bu yılki kazananı oldu. 

Güneş enerjisi kooperatifi yılın ‘enerjik’ kadını ödülü getirdi

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin ilk kadın enerji kooperatifi olan Troya Enerji Kooperatifi’ni kuran 3 kadın girişimci ‘Yılın Enerjik Kadını’ ödülünün bu yılki kazananı oldu. 

Enerji Ekonomisi Derneği tarafından 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında geleneksel olarak düzenlenen ‘Yılın Enerjik Kadını’ ödülünün bu yılki kazananı Türkiye’nin ilk enerji kooperatiflerinden birini kuran 3 kadın girişimci oldu. EED Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, jüri tarafından belirlenen kazanının Derya Nazan Ünverir, Dilek Özsoy Çakılcıoğlu, Filiz Kırçın Kaya olduğunu açıkladı.

Kumbaroğlu, “Yenilenebilir enerjinin dünya genelinde bu denli önemsendiği bir dönemde kendi çabalarıyla bu işi kooperatif noktasına çıkarabilmek için kolları sıvayan ve önlerine çıkan tüm zorlukları bir bir aşarak hedeflerini gerçekleştiren 3 ismi özel ödüle layık gördük.” dedi.

Kumbaroğlu ayrıca, bu yıl ödülü kazanan isimlere ödüllerinin 9 Nisan 2020 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek Enerji ve Sürdürülebilirlik Sempozyumu’nda verileceğini açıkladı.

MEVZUATI DEĞİŞTİRMEYİ BAŞARDILAR

Türkiye’nin ilk enerji kooperatifini kuran Derya Nazan Ünverir, Dilek Özsoy Çakılcıoğlu, Filiz Kırçın Kaya bu yolda adım atmak isteyen kişilere hem yol açtı hem de onlara çok iyi bir örnek oldu.

Yönetim kurulunun tamamen kadınlardan oluştuğu Troya Enerji Kooperatifi, 2012’de fikri olarak başlayan bu yolculuğunu takvimler 2016 yılı Mart ayını gösterdiğinde farklı bir noktaya taşıdı. Söz konusu kooperatif o yıl ilk kez yönetmelikte yer almayı başardı.

Yenilenebilir enerji ve kooperatifler konusundaki bilgi boşluğunu doldurmak amacıyla enerji kooperatifi kuruluşunu adım adım gösteren bir kitap da hazırlayan Troya Enerji Kooperatifi yönetimi, aynı dönemde İngiltere’deki enerji kooperatifleri deneyimlerini gösteren çeviri bir kitabı da Türkçe olarak yayınlattı.

Troya Yenilenebilir Enerji Kooperatifi, 2017 yılında Çanakkale'de bulunan 8 önder girişimci ile kuruldu. Türkiye'nin ilk kadın enerji kooperatifi. Elektrik tüketicilerinin, yenilenebilir kaynakları kullanarak üretici olmasını sağlayan kooperatif, Çanakkale'de üretim yapacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler