1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Hollanda’da 102 MW’lık RES açıldı

Hollanda’da 102 MW’lık RES açıldı

Hollanda’da halk kooperatiflerinin de hisseye sahip olduğu 102 MW'lık Krammer Rüzgar Santrali (RES) elektrik üretmeye başladı. 

Hollanda’da 102 MW’lık RES açıldı

Enerji Günlüğü - Hollanda’da halk kooperatiflerinin de hisseye sahip olduğu 102 MW'lık Krammer Rüzgar Santrali (RES) elektrik üretmeye başladı. 

Hollanda'nın güneybatısında bulunan 102 MW'lık Krammer Rüzgar Santrali (RES), Hollanda Kralı Willem-Alexander'ın katıldığı bir törenle resmen açıldı. Tesisin işletmecileri arasında, birkaç bin yerel Hollanda vatandaşından oluşan kooperatifler bulunuyor.

PHİLİPS’İN ELEKTRİĞİ %100 YENİLENEBİLİRDEN

Santralde üretilen elektriğin yüzde 95’i 15 yıl boyunca Hollandalı sağlık teknolojisi uzmanı Koninklijke Philips NV’nin Google ve Nouryon ile birlikte kurduğu Dutch Wind Consortium adlı konsorsiyum tarafından satın alınacak. Konsorsiyum aynı zamanda geçen yıl bölgede devreye alınan Bouwdokken RES ile de benzer bir satın alım anlaşmasına sahip. 

Hollandalı sağlık teknolojisi uzmanı Koninklijke Philips NV, santralde üretilen elektriğin bir kısmını satın alacak. Böylece şirketin yerel operasyonlarının % 100'ü yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik ile yürütülecek. 2020 yılına kadar tüm çalışmalarında sıfır karbon hedefine sahip olan Philips ayrıca, ABD’deki çalışmalarında elektrik ihtiyacının tamamını; küresel bazda ise çalışan tesislerinin yaklaşık yarısının elektrik ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan karşılıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler