1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. IEA: Doğal gaz piyasası köklü bir dönüşüm sürecinde

IEA: Doğal gaz piyasası köklü bir dönüşüm sürecinde

Enerji Günlüğü - Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) doğal gaz piyasasının köklü bir dönüşüm sürecinde olduğunu ve önümüzdeki 5 yılda küresel...

IEA: Doğal gaz piyasası köklü bir dönüşüm sürecinde

Enerji Günlüğü - Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) doğal gaz piyasasının köklü bir dönüşüm sürecinde olduğunu ve önümüzdeki 5 yılda küresel gaz piyasasında üç temel dönüşüm yaşanacağını öngörüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) gaz piyasalarına ilişkin son analizi olan “Gas 2018”e göre küresel gaz piyasaları köklü bir yapısal dönüşüm sürecinde. Gaz piyasaları önümüzdeki 5 yılda şu 3 ana dönüşüm ile yeniden şekillenecek: Çin çok yakında en büyük gaz ithalatçısı olacak, ABD LNG ihracatının % 75’ini gerçekleştirecek ve imalat sektörü doğalgaz talebinde elektriği geçerek lider konumuna yerleşecek.

KÜRESEL GAZ TALEP ARTIŞINI ÇİN BELİRLEYECEK

Küresel doğal gaz talebinin merkezindeki Asya pazarında talebin önümüzdeki 5 yıl içinde yıllık ortalama % 1,6’dan fazla olması öngörülüyor. Böylece 2017'de 3.740 milyar metreküp olan küresel doğal gaz talebi 2023'te 4.100 milyar metreküpe ulaşacak. Bunun da üçte birini hava kalitesini azaltma politikası izleyen Çin’in talebi oluşturacak. Çin’deki bu gaz talep artışı sanayi tarafından domine edilirken, evlerde ısıtma ve soğutmada kömürden vazgeçiş de önemli rol oynuyor. Dünya genelinde de doğal gaz talep artışında sanayi belirleyici rol oynayacak. 

IEA, Çin'in doğal gaz talebinin 2017 ile 2023 arasında neredeyse yüzde 60 artarak 376 milyar metreküp seviyesine yükseleceğini öngördü. Çin'in LNG ithalatının 2023'e kadar 2017 yılındaki 51 milyar metreküpten 93 milyar metreküpe çıkacağını tahmin etti.

2023'e kadar global LNG ihracatının da yüzde 30 artacağını tahmin eden IEA, ABD'nin ikinci büyük ihracatçı komununa geleceğini öngördü. 2017 yılında 391 milyar metreküp doğal gaz ithal edildiğini ve bunun yüzde 55'inin Çin, Japonya ve Güney Kore tarafından gerçekleştirildiğini belirten IEA, 2023'te LNG ithalat miktarının 505 milyar metreküpe çıkacağını ve bunun yüzde 48'inin Çin, Güney Kore ve Japonya tarafından alınacağını vurguladı.

Rapora göre, ayrıca gelecek 5 yılda küresel LNG ihracatındaki artışın yüzde 75'ini ABD sağlayacak. ABD'nin global LNG piyasasındaki payı, bu artışla birlikte yüzde 4'ten yüzde 20'ye yükselecek.

GAZ PİYASALARI ZORLUKLARA DA SAHİP

Böylesi parlak bir geleceğe sahip gaz piyasalarının zorlukları olduğuna da dikkat çeken IEA Başkanı Fatih Birol, bu zorluklar arasında, gaz fiyatlarının gelişmekte olan piyasalardaki diğer yakıtlara göre ekonomik kalması ve endüstri değer zincirinde metan salımını frenlemesi zorunluluğunun olduğunu kaydetti.

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler