1. HABERLER

  2. PETROL

  3. IEA: OPEC anlaşması petrol stoklarını azaltma hedefini başardı

IEA: OPEC anlaşması petrol stoklarını azaltma hedefini başardı

Enerji Günlüğü - IEA, OPEC’in petrol üretimini kısma anlaşmasının global stokları arzu edilen seviye olan 5 yıl ortalamasına getirme misyonunu başardığını...

IEA: OPEC anlaşması petrol stoklarını azaltma hedefini başardı

Enerji Günlüğü - IEA, OPEC’in petrol üretimini kısma anlaşmasının global stokları arzu edilen seviye olan 5 yıl ortalamasına getirme misyonunu başardığını bildirdi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) bugün yayınladığı aylık raporunda, OPEC ve OPEC üyesi olmayan üreticilerin uygulamakta oldukları arz kısıntısı anlaşmasının global stokları arzu edilen seviyeye getirme misyonunu başardığını bildirdi. 

Uygulanan üretim kısıntısı anlaşmasının etkisi ile Şubat sonunda stokların 26,5 milyon varil daha azaldığını ve 5 yıllık ortalamanın sadece 30 milyon varil üzerinde olduğunu ifade eden IEA, Mayıs ayında stokların 5 yıllık ortalamayı yakalayacağını öngördüklerini belirtti. 

BUNU AÇIKLAMAK BİZE DÜŞMEZ AMA…

Raporda, üretim kısıntısı anlaşmasının devam ettirilmesi halinde global petrol piyasasının çok sıkı hale gelebileceğini ifade eden IEA, "Viyana anlaşması ülkelerinin stokları 5 yıl ortalamasına çekme misyonlarının başarıldığını duyurmak bize düşmez ancak bizim ortaya koyduğumuz görünüm doğru, kesinlikle bunun başarıldığına işaret ediyor" değerlendirmesini yaptı. 

IEA raporunda ABD'nin yüksek üretimine bağlı olarak OPEC dışı üreticilerin petrol arzının bu yıl 1,8 milyon varil/gün artacağı tahminini tekrarlarken, global arzın 1,5 milyon varil/gün, yüzde 1,5 civarında yükseleceği öngörüsünü de korudu. Mart ayında OPEC'in üretiminin 200 bin varil azalarak 31,83 milyon varil/güne gerilediğine işaret eden IEA, bunda Venezuela ve Afrika'da üretimin azalmasının etkili olduğunu vurguladı. 

IEA, OPEC'in arz kısıntısı anlaşmasına uyumunun yüzde 163 olduğuna dikkat çekti. Ayrıca, Suriye ve Yemen'deki sonraki adımlar hakkında politik belirsizliğin Brent ham petrolünün varil fiyatının 70 dolar seviyesinin üzerine çıkmasına yardımcı olduğunu da kaydetti.

Enerji Günlüğü

Etiketler : , , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler