1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. İKBÜ’den “Yeşil Enerji” fotoğraf yarışması

İKBÜ’den “Yeşil Enerji” fotoğraf yarışması

Enerji Günlüğü - İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Enerji ve Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi, çevre bilinci geliştirmek amacıyla “yeşil enerji”...

İKBÜ’den “Yeşil Enerji” fotoğraf yarışması

Enerji Günlüğü - İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Enerji ve Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi, çevre bilinci geliştirmek amacıyla “yeşil enerji” başlıklı fotoğraf yarışması düzenliyor.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi (İKBÜ) Enerji ve Çevre Araştırma ve Uygulama Merkezi (EÇAM), doğayı koruyan, enerjinin verimli ve sağlıklı üretimini sağlayan yenilenebilir enerji kaynakları hakkında toplum bilincini artırmak amaçlı olarak “Yeşil Enerji” başlıklı bir fotoğraf yarışması yapacak.

Yenilenebilir enerjinin, kaynağının tükenme hızından daha çabuk kendini yenileyebilen enerji olduğunu söyleyen EÇAM Direktörü Doç. Dr. Sevil Acar, “Yenilenebilir enerjiyi temel olarak beş kaynaktan sağlayabiliyoruz: Güneş, rüzgar, jeotermal, hidrolik ve biyokütle. Güneş enerjisi; güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışıma enerjisidir. Dünyada ve Türkiye’de güneş enerjisi maliyetleri hızla düşmektedir, öte yandan verimi oldukça yüksek olan güneş enerjisi doğa dostudur. Ayrıca güneşi bol bir ülke olarak Türkiye’nin yerli ve milli kaynağıdır. Örneğin; Türkiye’de Van Gölü’nün kapladığı alan kadar kurulacak bir güneş enerjisi platformuyla Türkiye’nin tüm enerji ihtiyacı karşılanabilir.” dedi. Acar, ayrıca Türkiye’deki yüksek rüzgar potansiyeline de dikkat çekerek doğaya ve insana zarar vermeden rüzgar enerjisi yatırımlarının yapılabileceğini belirtti.

Doç Dr. Sevil Acar, herhangi bir enerji kaynağına ilişkin üretim veya tüketim tercihinde bulunurken sadece iktisadi maliyetinin değil, çevreye ve sağlığa etkilerinin de analiz edilmesi gerektiğini vurguladı. Acar, yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması ile hava kirliliğinin önüne geçilerek yılda 4 milyon insanın hayatının kurtarılabileceğini ve küresel ısınmanın yavaşlatılabileceğini de sözlerine ekledi.

YEŞİL NE VARSA ÇEK GÖNDER, FARKINDALIK YARAT!

“kemerburgazuni” Instagram hesabı üzerinden yürütülen kampanya ile yenilenebilir enerji kullanımı hakkında farkındalık yaratılarak, bunun yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Yarışmaya katılmak isteyenler Instagram üzerinden “kemerburgazuni” hesabını beğenerek, çevresinde gördüğü, yeşil olan herhangi bir nesneyi ya da anı çekip #yeşilenerji ve #ikbu hashtagleriyle paylaşıyor.

SON GUN 9 NİSAN

9 Nisan’a kadar sürecek olan yarışma kapsamında fotoğrafı en çok beğeni alan ilk 10 katılımcı, güneş enerjisiyle çalışan doğa dostu taşınabilir şarj cihazı (powerbank) kazanacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler