1. HABERLER

  2. Kadınların işgücüne katılımı destek düzeyinde

Kadınların işgücüne katılımı destek düzeyinde

Enerji Günlüğü - Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 30 seviyesiyle henüz ekonomik büyümede destek düzeyinde kalıyor. Stratejik...

Kadınların işgücüne katılımı destek düzeyinde

Enerji Günlüğü - Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 30 seviyesiyle henüz ekonomik büyümede destek düzeyinde kalıyor. 


Stratejik kurum kültürü dizaynı kurumu Great Place to Work®, 8 Mart Kadınlar Günü vesilesiyle işyerinde kadın-erkek eşitliğine yönelik verilerini paylaştı. Verilere göre, Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı halen erkeklerin yarısından az. Bu oran erkeklerde yüzde 70’ler civarında iken, kadınlarda yüzde 30 seviyesinde kalıyor. Avrupa’da ise kadınların yüzde 50’si işgücüne katılıyor.


Great Place to Work®’ün Mayıs ayında açıklanacak Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2016 araştırmasında temsil edilen çalışanların arasındaki kadın-erkek oranı da Türkiye ortalamalarını sağlar nitelikte. Toplam 23 bin 845 çalışanın yanıt verdiği Trust Index© çalışan anketine baktığımızda, 16 bine yakın erkek çalışana karşılık 8 bin kadın çalışanın temsil edildiği görülüyor.


ÜST KADEME YÖNETİM ERKEKLERİN


Great Place to Work®’ün verileri, iş hayatında kıdem derecesi yükseldikçe kadın çalışanların oranının düştüğüne işaret ediyor. Kurumun İngiltere verilerine göre, yönetici ekibi dışındaki görevlerde kadınların oranı yüzde 50 civarında iken, bu oran orta kademe yöneticilerde yüzde 40 seviyesine, üst kademe yöneticilerde ise yüzde 30’lara kadar düşüyor.


Yine araştırmaya göre Yaptığı işe uygun ücret aldığını düşünen kadınların oranı erkeklerden yüzde 6 daha düşük ve kadın nüfusu erkeklerden daha düşük, ancak 26-34 yaş aralığında aradaki fark açılmaya başlıyor.


EŞİTLİK SAĞLAYAN ŞİRKETLER DAHA FAZLA KAZANIYOR


Great Place to Work® danışmanlık verdiği şirketlere, kadın-erkek eşitliği sağlandığı takdirde, ekonomik performanslarının da artacağını söylüyor. McKinsey’nin araştırması da bunu destekliyor: 2010-1013 arasında ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve Latin Amerika ülkelerindeki yüzlerce kurumu dahil ettiği araştırmasına göre, cinsiyet çeşitliliği yüksek olan kurumlar, milli sanayi ortalama değerlerinin yüzde 15 üzerinde mali dönüşler alıyor.


FİRMALARDAN ÖRNEK UYGULAMALAR


Great Place to Work®’ün Türkiye’nin En İyi İşverenleri araştırması neticesinde şirketlere verdiği ödüllerden bir tanesi de Fırsat Eşitliği/ Kadınların Desteklenmesi alanında. Firmaların iyi uygulamaları içerisinde, yeni açılan her pozisyon için en az bir kadının kısa listede yer alması, çeşitli derneklerle yapılan işbirlikleri çerçevesinde kadın girişimcilerle bir araya gelinerek bilgi ve deneyim paylaşımında bulunulması, mesleki-özel hayat dengeleri için çalıştaylar düzenlenmesi gibi adımlar yer alıyor. Kadın-erkek çalışan oranının birbiri ile eşit hale getirilmesi, doğum izinlerinin genişletilmesi veya doğum sonrası yarı zamanlı çalışma imkanı, çeşitli platformlar aracılığıyla kadınlara kariyer anlamında mentorluk çalışmaları gibi uygulamalar da bunlardan bazıları.


KADINLARIN İŞGÜCÜNE ENTEGRE EDİLMESİ GEREK


İşgücüne kadınların entegre edilmesi gerektiğinin altını çizen Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Toplumsal cinsiyet eşitliği, şirketlerin kar oranlarının ve performanslarının artmasını sağlar. İhtiyaçlarının göz önünde bulundurulduğunu hisseden çalışanlar daha verimli çalışırlar ve daha üretken olurlar. McKinsey Global Institute 2015 raporu da Great Place to Work®’ün savını destekler nitelikte: Rapor, iş hayatında kadın – erkek eşitliği alanında ilerleme sağlanması halinde 2025 yılına kadar küresel büyümeye 12 trilyon $ ek katkı sağlanacağına işaret ediyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler