1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Kombinizi soğuktan nasıl korursunuz?

Kombinizi soğuktan nasıl korursunuz?

Enerji Günlüğü - Dondurucu kış koşullarında ısınmak için kullanılan kombi cihazları da donma tehdidiyle karşı karşıya. Peki onu nasıl korursunuz?Doğalgaz...

Kombinizi soğuktan nasıl korursunuz?

Enerji Günlüğü - Dondurucu kış koşullarında ısınmak için kullanılan kombi cihazları da donma tehdidiyle karşı karşıya. Peki onu nasıl korursunuz?
Doğalgaz Derneği Başkanı Ramazan Ergün, yurdun büyük bölümünde ağır kış koşullarının etkisini gösterdiği ve dondurucu soğukların yaşandığı bu dönemlerde, kombilerde oluşabilecek donma riskine karşı bazı kurallara uyarak önceden önlem alınabileceğini belirtti. Ergün, kombiler için hem montaj hem de kullanım aşamasında ayrı ayrı önlemler gerektiğini söyledi.

TÜKETİCİ NE YAPMALI?
a) Kombi kısa süreliğine kapatılacaksa kombinin ve kalorifer tesisatının donmasını önlemek için, elektrik beslemesi ve gaz vanası açık tutulmalıdır. Aksi takdirde donmaya karşı emniyet sistemi devreye girmeyecektir.
b) Kombi uzun süre kullanılmayacaksa elektrik beslemesi ve gaz vanası kapatılmalıdır. Kombinin ve kalorifer tesisatının donmasını önlemek için, kombi içerisindeki kullanım suyu, kalorifer hattı ve radyatörlerin içinde bulunan su tamamen boşaltılmalıdır.
c) Elektriklerin kesilmesi gibi durumlarda ise ,kombi içerisindeki kullanım suyunun boşaltılarak,vanaların kapatılması gerekmektedir.

MONTAJ AŞAMASINDA NELER YAPILMALI?
a) Montaj aşamasındaki Hermetik kombiler, gaz kuruluşlarının izin verdiği yere monte edilmelidir. Ancak yanmış gazlar, cihazın bulunduğu yerden dış atmosfere atılabilir ve gerekli taze hava dışarıdan alınabilir olmalıdır.
b) Kombinin dış mekana monte edilmesi halinde, çalışmasını olumsuz etkileyecek ve garanti koşullarının sona ermesine neden olacak dış etkenlerden korunması gerekmektedir. (Rüzgar, rutubet, donma vs.) Bu amaçla iyi havalandırılmış ve dış etkenlerden korunmuş bir mekana monte edilmelidir.
c) Açık balkonlara kombiler korumasız olarak monte edilmemelidir. Kombilerin balkona monte edilebilmesi için balkonun komple kapatılmış olması gerekmektedir. Test amacıyla doldurulmuş olan suyun, test bittikten sonra kombi, radyatörler ve tesisat devresinden boşalttırılması için müteahhitlere, tesisatçılara ve kullanıcılara bilgi verilmelidir.

Hale Kayacan

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler