1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Küçük evlere de yoğuşmalı kombi

Küçük evlere de yoğuşmalı kombi

Enerji Günlüğü - Geçmişte daha çok büyük ölçekli mekanlarda tercih edilen yoğuşmalı kombilerin, artık küçük dairelerde de tercih edilir hale geldiği...

Küçük evlere de yoğuşmalı kombi

Enerji Günlüğü - Geçmişte daha çok büyük ölçekli mekanlarda tercih edilen yoğuşmalı kombilerin, artık küçük dairelerde de tercih edilir hale geldiği belirtildi.

Ariston Thermo Türkiye Sistem Ürünleri ve Satış Öncesi Müdürü Nihat Yıldırım, yoğuşmalı ısıtma cihazlarında yüksek verimliliğin özel bir yakma sistemi ve elektronik donanımla sağlandığını belirtti.

Bu donanımı sayesinde kombi ve kazanların, atmosfereattıkları egzoz gazındaki gizli su moleküllerinin tuttuğu ısıyı kullanarak baca gazının sıcaklığını düşürdüğünü anlatan Yıldırım, "Bu sıcaklık cihazın içindeki enerji çevrimine katkıda bulunuyor. Bu da doğrudan yakıt tasarrufu sağlıyor" dedi.

Yoğuşmalı olmayan kombilerde baca gazı sıcaklığı 120-130 dereceyi bulurken, yoğuşmalı kombilerde bunun 40-45 dereyece kadar düştüğünü kaydeden Nihat Yıldırım, bu ısı düşüşünün tesisatta ısıtma görevini tamamlayarak kombiye dönen suyun 120-130 derecedeki baca gazı ile ısı alışverişinde bulunması sayesinde gerçekleştiğini anlattı.

Bu işlem sırasında kombinin evin büyüklüğünü hesaplamadığına dikkat çeken Yıldırım "Dolayısıyla (Küçük dairelerde yoğuşmalı cihaza gerek yok) gibi kulaktan dolma bilgiler doğruyu yansıtmıyor. Çünkü yoğuşmalı kombiler, her sıcaklıkta klasik konvansiyonel kombilere göre çok daha yüksek verimle çalışır" diye konuştu.

Yıldırım, yoğuşmalı kombilerin sadece kış mevsiminde değil yazın sıcak su modunda çalıştırıldığında bile tasarruf sağladığını sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler