1. YAZARLAR

  2. Selçuk OKTAY

  3. Kuzguncuk Almanya`da olsaydı...
Selçuk OKTAY

Selçuk OKTAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Kuzguncuk Almanya`da olsaydı...

Geçen yazıda enerji verimliliği konusunda Almanya`dan dört trend projeye dikkat çekmiş ve bu projelerin detaylarını paylaşacağımızı ifade etmiştik.

Bu kapsamda konu edineceğimiz ilk proje Türkçeye "Enerjinin Tasarımı" olarak çevrilebilecek "Design4energy" projesi.

Fraunhofer Enstitüsü`nden Wolfgang Eichhammer, bahsi geçen diğer üç proje ile birlikte bu projenin de enstitünün Endüstriyel Mühendislik Bölümü (IAO) tarafından geliştirildiğini ifade ediyor.

Eichhammer`in verdiği bilgilere göre, bu proje yerleşim birimlerindeki enerji kullanımına yönelik verilerin derlenmesini ve bu konudaki gelecek senaryolarının oluşturulmasını amaçlıyor.

Bunu yaparken sofistike bir teknoloji platformunu merkeze koyuyor. Bu platform, binalardaki enerji kullanımını, enerji sistemlerinde yaşanan bozulmaları takip ediyor. Böylelikle enerji kullanımının mevcut ve gelecekteki tasarımına olanak sağlıyor.

Bu projede tümüyle birbirleri ile bağlantılı bir sistem söz konusu. Sistem tüm enerji kullanım davranışlarını bir araya topluyor ve sürekli takip edilerek bir anlamda röntgenini çekiyor.

İstanbul`da mahalle deyince akla gelen yerlerden biri olan Kuzguncuk`u düşünün... Design4energy sistemi ile İcadiye`den Boğaz kıyısına kadar tüm mahalle bir platforma bağlanacak. Buradan enerji kullanımı ve aksaklıklarla ilgili tüm gelişmeler izlenecek. En çok nerede enerji kullanılıyor, en çok nerede enerji kaybı ya da israfı yaşanıyor bunlar tespit edilecek. Böylelikle enerji verimliliğini sağlama yolunda adımlar atılacak.

Proje, Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında fonlanıyor. Toplam bütçesi 6,5 milyon Euro olan projenin 2017 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar