1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. MediaMarkt 6 yılda 230 bin ton karbon salımını engelledi

MediaMarkt 6 yılda 230 bin ton karbon salımını engelledi

Enerji Günlüğü - MediaMarkt 6 yılda tüm dünyada yarım milyon megavat saatlik enerji tasarrufu sağlayarak 230 bin ton karbon salımının önüne geçti.Çevrecilik...

MediaMarkt 6 yılda 230 bin ton karbon salımını engelledi

Enerji Günlüğü - MediaMarkt 6 yılda tüm dünyada yarım milyon megavat saatlik enerji tasarrufu sağlayarak 230 bin ton karbon salımının önüne geçti.

Çevrecilik faaliyetleri kapsamında her yıl yüzde 15 enerji tasarrufu hedefleyen elektronik perakendecisi MediaMarkt, 6 yılda 230 bin ton karbon salınımının önüne geçtiğini duyurdu. Şirket bu süreçte yaklaşık 70 milyon avronun da harcanmasına engel olarak ekonomik israfı engelledi.

TÜRKİYE’DE DÜNYA ORTALAMASININ ÜZERİNDE TASARRUF

MediaMarkt’ın Türkiye mağazaları da dünya ortalamasının üzerinde enerji tasarrufu sağlayan ülkelerin arasında yer aldı. Yeşil enerji sertifikası ve LED aydınlatma gibi çözümlerle enerji tasarrufu sağladıklarını belirten MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, “MediaMarkt olarak tüketicilerimize kusursuz bir deneyim alanı oluştururken, doğaya olan sorumluluğumuzu da yerine getirmek için gerekli adımları atıyoruz. Türkiye olarak tüm dünyadaki MediaMarkt mağazalarında en fazla tasarruf sağlayan ülkelerden biri olmak bizlere gurur veriyor” dedi.

ELEKTRONİK ARAÇLAR GERİ DÖNÜŞÜME

MediaMarkt, mağazalarda tüketiciler tarafından ünitelere geri dönüştürülmesi amacıyla bırakılan telefon, beyaz eşya, televizyon, DVD ve pil gibi ürünlerin tehlikeli kısımlarının ayrıştırılarak tekrar kullanılabilir hale getirilmesi için profesyonel iş ortakları ile çalışıyor. Ayrıca mağazaya gelen ve aldığı ürünü ‘eve teslim’ ettirmek isteyen müşterilerin talep etmesi durumunda şirket, tüketicilerin evlerindeki eski ürünlerini alarak geri dönüşüme kazandırılmasına destek oluyor.

ATIK ÜNİTESİ PİLOT UYGULAMALARI BAŞLADI

MediaMarkt Türkiye, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nden itibaren genel müdürlük binasında başlamak üzere, kaynak ayrıştırmalı atık ünitesi kullanımına dair pilot uygulamasına başladı ve proje kapsamında çalışanların kullanmakta olduğu kişisel çöp kutularını kaldırmayı amaçlıyor. Böylece hem atıklar işgücüne ihtiyaç duyulmaksızın ayrıştırılacak hem de kişisel çöplerin toplanması için harcanan kaynaklardan da tasarruf elde edilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler