1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Menteşe Otogarı güneşle tükettiğinden fazla elektrik üretti 

Menteşe Otogarı güneşle tükettiğinden fazla elektrik üretti 

Muğla’nın Menteşe ilçesindeki şehirlerarası 0togar, çatısında kurulu güneş enerjisi sistemi ile tükettiği elektriğin 2,5 katını üretiyor. 

Menteşe Otogarı güneşle tükettiğinden fazla elektrik üretti 

Enerji Günlüğü - Muğla’nın Menteşe ilçesindeki şehirlerarası 0togar, çatısında kurulu güneş enerjisi sistemi ile tükettiği elektriğin 2,5 katını üretiyor. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Menteşe ilçesine, 11 milyon TL yatırımla kazandırdığı ve yapıya entegre güneş enerjisine sahip çatısı ile Türkiye’de ilk olan Menteşe Şehirlerarası Otogarı, tükettiği enerjinin iki buçuk katını üreterek, çevreye ve belediye bütçesine büyük katkı sağladı. 2019 Ekim ayı verilerine göre toplam 25.636,679 KW/saat yaklaşık 20 bin TL değerinde elektrik üreten Menteşe Şehirlerarası Otogarı, bu elektriğin 9636 KW/saatini kullandı. Tükettiği enerjiden 16.000 KW/saat fazla elektrik üreten otogar, bu enerjiden 12 bin 300 TL de kar sağladı. 

TÜRKİYE’YE ÖRNEK BİR PROJE

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, kendi enerjisini üretme özelliği taşıyan Menteşe Otogarı projesinin Türkiye’ye örnek bir proje olduğunu belirterek, “Muğla doğası, tarihi, birbirinden değerli 13 ilçesi ile sadece üzerinde yaşayanları değil herkesi kendine hayran bırakan muazzam bir şehir. Büyükşehir ailesi olarak bu şehrin güzelliklerini koruyarak geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Güneşlenme süresi olarak da, diğer şehirlerden şanslı olan şehrimizde tesislerimizi güneş panelleri ile donatıyor bu enerjiden yararlanarak, çevremizi ve bütçemizi koruyoruz. Şimdilik Menteşe, yapımı devam eden Bodrum otogarımızın çatıları, mezbaha tesisimiz ve Bodrum Konacık hizmet binamızda güneş enerjisinden yararlanıyoruz. Yapıya entegre çatısıyla Türkiye’de örnek bir proje olan Menteşe Otogarımız tükettiği enerjiden fazlasını üretti. Çevreye ve belediye bütçesine büyük katkı sağlayan tesisimiz ile yapım aşamasındaki hedeflerimize ulaştık. Bu tür Türkiye’ye örnek ve yenilikçi projeler Muğlamıza çok yakışıyor. Çünkü Muğla her zaman hizmetin en iyisini hak ediyor” dedi. 

Türkiye’nin ilk güneş enerjili otogarı olmasının yanı sıra Türkiye’nin en büyük binaya entegre güneş enerjisi (BIPV) sistemine sahip olan Muğla Menteşe Otogarı, 2019 yılının Şubat ayında açıldı. 19 bin 550 metrekarelik arsa üzerinde 4 bin 670 metrekare işletme alanı bulunan otogarın çatısı ise 3 bin 8 yüz kırk metrekare alana sahip. Çatı üzerine bin 760 solar panel yerleştirilmiş durumda. 

Önceki ve Sonraki Haberler