1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Naturelgaz, SOCAR Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarını devralıyor

Naturelgaz, SOCAR Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarını devralıyor

Naturelgaz, SOCAR Turkey LNG’nin yüzde 100’ünü almak üzere hisse satın alım sözleşmesi imzaladı. Naturelgaz, SOCAR Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarını devralıyor.

Naturelgaz, SOCAR Türkiye’nin LNG ve CNG dağıtım operasyonlarını devralıyor

Enerji Günlüğü - Naturelgaz, SOCAR Turkey LNG’nin yüzde 100’ünü almak üzere hisse satın alım sözleşmesi imzaladı.

Türkiye taşımalı doğalgaz pazarı oyuncularından Naturelgaz, SOCAR Turkey LNG’nin yüzde 100’ünü almak üzere hisse satın alım sözleşmesi imzaladı. Hisse satın alım sözleşmesi Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan ve SOCAR Turkey Yurtiçi Satışlar ve Pazarlama Yönetici Direktörü Fuad İbrahimov tarafından imzalandı. 

Devralma işlemleri, anlaşma şartlarının yerine getirilmesinin yanı sıra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve Rekabet Kurumu’nun onaylarının ardından tamamlanacak. Hisse devrinin ardından Naturelgaz ve SOCAR Turkey LNG’nin Naturelgaz çatısı altında birleşmesi planlanıyor.

LNG’DE DE AKTİF OLACAĞIZ

Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan, SOCAR Turkey LNG’nin devralınmasıyla birlikte sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) alanında da aktif olacaklarını belirterek, “Aynı zamanda ekonomik veya coğrafi kısıtlamalar nedeniyle doğalgaz boru hattına erişimi olmayan ilçelerdeki yerel gaz dağıtım şirketlerine de CNG ikmali gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

SOCAR Turkey LNG’nin Türkiye’nin ticari yüklerin taşınmasında yoğun kullanılan rotalar üzerinde 8 Oto CNG istasyonunun bulunduğunu ifade eden Turan, “Bu istasyonların ağımıza dâhil olmasıyla birlikte, toplam 11 adet istasyonumuzla büyük potansiyeli bulunduğuna inandığımız ticari taşımacılık sektörüne Oto CNG satışında önemli bir pozisyon kazanmış olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

GÜÇLENMİŞ CNG’YE EK LNG ALTYAPISI

Naturelgaz, satın alma ve birleşme işlemi sonrasında toplam 12 Endüstriyel CNG dolum tesisi, 11 Oto CNG istasyonu, 345 CNG karayolu tankeri ve 67 CNG kompresöründen oluşan bir CNG altyapısı ile hizmet verecek. Ayrıca 44 LNG tankı ve 6 LNG karayolu tankerini altyapısına kazandıracak.

DENİZLİ VE ORDU’YA DA HİZMET VERİLECEK

Mevcut durumda Naturelgaz’ın Türkiye genelindeki 10 Endüstriyel CNG dolum tesisi ile 49 ile hizmet verebildiğini söyleyen Turan, “SOCAR Turkey LNG’nin devralınmasının ardından Ordu ve Denizli tesislerinin de eklenmesi ile birlikte hizmet verebileceğimiz il sayısı 59’a yükselecek’ şeklinde konuştu.

Naturelgaz 2019 yılında 167,0 milyon standart metreküp CNG dağıtımı gerçekleştirdi. SOCAR Turkey LNG’nin 2019’daki CNG ve LNG dağıtımı ise 35,4 milyon standart metreküp şeklinde oldu.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler