1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Nihat Özdemir: Nükleer bizim için bir zorunluluk

Nihat Özdemir: Nükleer bizim için bir zorunluluk

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin nükleer konusunda adım harekete geçmesinin bir zorunluluk olduğunu söyleyen Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı...

Nihat Özdemir: Nükleer bizim için bir zorunluluk

Enerji Günlüğü - Türkiye’nin nükleer konusunda adım harekete geçmesinin bir zorunluluk olduğunu söyleyen Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Hem de bir değil 3 tanesi konuşulmalı" dedi. Türkiye'nin nükleer santrallere ihtiyacı olduğunu dile getiren Özdemir, santrallerin artık üç kat daha güvenli şekilde inşa edildiğini kaydetti. Özdemir, “Türkiye bugün 240 milyar kilowatt saat enerji tüketiyor. Demek ki 10 yılda iki misli enerji tüketeceğiz. Nasıl karşılanacak bu? Tüm hidrolikleri yaptık, tüm kömürleri yaktık, rüzgarı, jeotermalleri yaptık. Güneşi de yaptık. Görüyoruz ki açık var. Bunun tek çaresi var, ya doğalgaz yapacak yani dışarıdan alacak. Bu çok büyük bir intihar, bunu yapmamız söz konusu değil. Bizim nükleer yapmamız şart. Korkmayacağız nükleerden. Bulgaristan'da sınırımızın hemen ötesinde nükleer santral var. Ermenistan'da da var, İran yapıyor. Biz nükleer santral yapmak mecburiyetindeyiz. Hem de bir değil, bugün 3 tanesi birden konuşulmalı. Akkuyu'ya ne zaman başlamışız, 1975'de. Daha 1 metreküp beton dökülmemiş. Ne zaman olacak? 2023'de belki bir üniteyi devreye alabiliriz diyorlar. İkincisi için Sinop'ta görüşmeler yapılıyor. Yetmez, üçüncüyü de yapmamız gerekiyor. Bugünden konuşacağız ki 2023'e yetişsin” diye konuştu.

“2023’E KALMADAN ENERJİ SIKINTISI OLUR”

Özdemir, Türkiye ile Almanya'yı rüzgar enerjisi sektöründe de karşılaştırdı. Özdemir, "Bu yıl 4 bin 5 bin megawatt kurulu gücümüzün fazla olduğu konuşuluyor. Bu sene kış ılıman geçti ve yılın ilk 3 ayında sanayide enerji kullanımı düştü. Bu hızla gidersek 2017'de, 2018'de, yani 2023'e kalmadan Türkiye'de enerji sıkıntısı olacağını tahmin ediyorum. Bu yüzden enerji yatırımları önemli. Sanayici arkadaşlarımız iyi baksın, jeotermal önemli, rüzgar önemli. Biz rüzgar yapamadık, yapamadığımız için üzüntü içindeyim. Bakın Türkiye güneş enerjisi yönünden çok şanslı bir ülke. Mesela Almanya ile Türkiye rüzgar enerjisine yatırım yapmaya aynı anda karar vermişiz. Türkiye 2 bin 500 megawatt rüzgar yapabilmişiz, Almanya 26 bin megawaat yapabilmiş" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler