1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. NKP: Türkiye'nin pahalı ve tehlikeli nükleere ihtiyacı yok

NKP: Türkiye'nin pahalı ve tehlikeli nükleere ihtiyacı yok

Enerji Günlüğü - Nükleer Karşıtı Platform, Türkiye'nin arz-talep dengesine göre pahalı elektrik üreten tehlikeli nükleer santrallara ihtiyacı olmadığını...

NKP: Türkiye'nin pahalı ve tehlikeli nükleere ihtiyacı yok

Enerji Günlüğü - Nükleer Karşıtı Platform, Türkiye'nin arz-talep dengesine göre pahalı elektrik üreten tehlikeli nükleer santrallara ihtiyacı olmadığını belirtti.

Nükleer Karşıtı Platform, 11 Mart Fukuşima Nükleer Fekaleti'nin yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Hala nükleer sızıntının olduğu Fukuşima'daki nükleer santrala gönderilen radyasyona dayanıklı robotların bile başarıya ulaşamadan kısa sürede işlevsiz kaldığına dikkat çekilen açıklamada, Türkiye'nin arz-talep dengesine göre pahalı elektrik üreten tehlikeli nükleer santrallara ihtiyacı olmadığının altı çizildi. 

Nükleer konusunda tam bir güvenlikten söz etme ihtimalinin olmadığı vurgulanan açıklamada, "Ülkemizin nükleer santrallardan üretilecek elektriğe ihtiyacı olmadığını, kamu kurumlarının talep tahminleri ve arza yönelik atılan adımlar açıkça göstermektedir. EMO'nun yaptığı hesaplamalara göre yalnızca inşaatı devam eden tesislerle bile nükleer santrallar olmadan baz senaryoda 2026 yılı için tahmin edilen tüketim talebinin yüzde 25 daha fazlası karşılanabilecektir." ifadesi yer aldı.

NÜKLEER ELEKTRİĞİ UCUZ DEĞİL

Açıklamada, nükleer santrallardan üretilecek enerjinin ucuz olduğu iddiasını bizzat bu santralların kurulumu için verilen alımn garantilerinin yalanladığına dikkat çekilerek, "Madem ucuzdur, ucuz olan enerjinin satışı için neden garanti istenmektedir? Türkiye'de kurulmak istenen Akkuyu ve Sinop nükleer santrallarından üretilecek elektriğe ödenecek fiyat, bugünden belirlenmiştir ve TETAŞ'ın bugünkü alış fiyatlarının yaklaşık 3 katı civarındadır." denildi.

TÜRKİYE DAHA FAZLA DIŞA BAĞIMLI HALE GETİRİLECEK

Açıklamada sonuç olarak nükleerin bir arıza halinde yaşam ve çevre felaketi yaratacağı, pahalı elektrik üreteceği, Türkiye'yi daha da dışa bağımlı hale getireceği, başka alternatiflere yönelimi engelleyeceği, çok büyük miktarda dövizin yurt dışına gitmesine neden olacağı, güvenlik sorunlarının yanında arz güvenliğini de sıkıntıya sokacağı kaydedilerek şöyle denildi: "Akkuyu ve Sinop nükleer santrallarının ülkemizde yapılmasının halk yararına hiçbir gerekçesi yoktur. İnsanlık tarihten ders alarak uygarlıklar kurmuştur. Fukuşima Felaketi'nin 6. yılında uygarlığın sonunu hazırlayacak nükleer felaketlere bir kez daha "Hayır" diyoruz."

TÜRKİYE NÜKLEER LOBİLERİN AÇIK FAALİYET ALANI OLDU

Nükleer santrallardaki tehlikenin büyüklüğü apaçık ortada olmasına rağmen ülkemizin nükleer lobilerin açık faaliyet alanı haline getirildiği ifade edilen açıklamada, "Nükleer enerji tekelleri 8-9 Mart'ta İstanbul'da "IV. Uluslararası Nükleer Santrallar Zirvesi"nde bir araya gelerek, Türkiye, Ortadoğu ve Afrika'da yaratılmak istenen pazardan pay kapma yarışına girmişlerdir. Sinop'ta yapılması planlanan nükleer santralın 3 boyutlu simülasyonu gibi göz boyayan haberlerle ülkemiz bu tehlikeli sürece her geçen gün bir adım daha yaklaştırılmaktadır." denildi.

SİNOP NGS'NİN 3D SİMİLASYONU TANITILDI

Önceki ve Sonraki Haberler