1. HABERLER

  2. PETROL

  3. OPEC üretim artış hedefini aştı

OPEC üretim artış hedefini aştı

Enerji Günlüğü - OPEC ve OPEC üyesi olmayan müttefikleri petrol üretiminde günde 1 milyon varil artış hedefini Eylül ayında aştı.S&P Global Platts...

OPEC üretim artış hedefini aştı

Enerji Günlüğü - OPEC ve OPEC üyesi olmayan müttefikleri petrol üretiminde günde 1 milyon varil artış hedefini Eylül ayında aştı.

S&P Global Platts anketine göre OPEC ve OPEC üyesi olmayan müttefikleri 1 milyon varil/gün artış hedefini 2018 yılı Eylül ayında aştı. Eylül'de OPEC'in 15 üyesinin ham petrol üretimi Ağustos'a göre 180.000 varil/gün artarak 33,07 milyon varil/gün oldu. Eylül'de Suudi Arabistan'ın üretimi 110.000 varil/gün arttı, İran'ın ise 100.000 varil/gün düştü. Üretimini 110.000 varil/gün arttıran Libya ise Eylülde 2013 Haziran ayından bu yana en yüksek petrol üretimini gerçekleştirdi. 

Bloomberg News tarafından sektör yetkilileri arasında yapılan ankete göre de, OPEC'in 15 üyesinin toplam üretimleri Eylül ayında bir önceki aya göre 30 bin varil/gün artarak 32,83 milyon varil/gün oldu. Reuters tarafından yapılan ankette ise OPEC'in Eylül üretimi 32,85 milyon varil/gün olarak tahmin edildi. İran'ın üretiminin Eylül'de 140 bin varil azalarak 3,36 milyon varil/gün olduğu tahmin edilirken, üretim açığının Suudi Arabistan, Angola ve Libya tarafından karşılandığı belirtildi. 

ANLAŞMAYA UYUM YÜZDE 110

Platts anketine göre global petrol piyasasının toparlanması için OPEC’in uyguladığı üretimi kısma anlaşması çerçevesinde Eylül'de üretim kotasına uyumu ise % 110 oldu. 12 OPEC üyesinin üretim kotasına uyumu Ağustos'ta % 115  olarak gerçekleşmişti.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN KAPASİTE AÇIKLAMASI

Öte yandan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid El-Falih, OPEC'in teknik olarak petrol üretimini günlük 1,3 milyon varil artırma kapasitesi olduğunu söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler