1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Ortadoğu Grup Manisa’da jeotermal kaynak arayacak

Ortadoğu Grup Manisa’da jeotermal kaynak arayacak

Ortadoğu Yenilenebilir Enerji, jeotermal enerji santralinde kullanılmak üzere Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde bir adet jeotermal amaçlı kaynak arama sondaj kuyusu açacak.

Ortadoğu Grup Manisa’da jeotermal kaynak arayacak

Enerji Günlüğü - Ortadoğu Yenilenebilir Enerji, jeotermal enerji santralinde kullanılmak üzere Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde bir adet jeotermal amaçlı kaynak arama sondaj kuyusu açacak.

Ortadoğu Yenilenebilir Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Manisa İli, Sarıgöl İlçesi, Karacaali Mahallesi Göktepe mevkiinde toplam 2300 hektarlık ruhsatlı alanda jeotermal enerji santralinde kullanılmak üzere bir adet jeotermal amaçlı kaynak arama sondajı yapılması planlanıyor.

2000 m derinliğinde açılacak sondaj kuyusunun yaklaşık 10 milyon liraya malolması bekleniyor. Rotary sondaj tekniği uygulanacak olan sondaj çalışması 8 saatlik 2 vardiya çalışma ile 40 gün içinde tamamlanacak.

Sondaj işlemi sırasında uygun aralıklarla ya da sürekli şekilde numune alınacak ve numune sandıklarına yerleştirilerek laboratuvar analizlerine gönderilecek. Test işlemleri sırasında hidrojeolojik, jeokimya, jeofizik ölçümler yapılarak elverişli olması halinde ortaya çıkan jeotermal kaynağın jeotermal enerji santralinde enerji üretme amacı ile kullanılması planlanıyor. Sondaj işleminin tamamlanmasıyla beraber gerekli dolgu ve düzenleme işlemi yapılarak alan terk edilecek.

Enerji Günlüğü 

 

Önceki ve Sonraki Haberler