1. YAZARLAR

  2. Halil SARI

  3. Osmanlı`da elektriği paraya bağlayan işgalci
Halil SARI

Halil SARI

Yazarın Tüm Yazıları >

Osmanlı`da elektriği paraya bağlayan işgalci

HALİL SARI 

Osmanlı İmparatorluğu döneminde ilk elektrik üretimi, 15 Eylül 1902 tarihinde Tarsus`ta yapıldı. Tarsus için bu, elektrik alanındaki tek "ilk" olmakla kalmadı.

İmparatorluk topraklarındaki ilk elektrik üretiminin yapıldığı yer unvanını alan Tarsus, 1918 yılında Fransızlar tarafından işgal edildi. İşgalci Fransız askerleri buraya ayak bastığında, kasabadaki bazı sokaklar ve kimi evler elektrikle aydınlanıyordu.

Bölgeye yerleşen Fransız askeri birliğinin "misafirliği", kasabalının sadece onurunu, gururunu kırmakla kalmadı. Bu işgal, bölge sakinlerine mali açıdan da bir yük bindirdi. İşgalci güçler, Belediye aracılığıyla elektrik kullanılan evlerden lamba başına belli bir ücret almaya başladı.

Fransızların, şehrin elektriğinden "kazanç" sağlamayı akıl etmesi, Osmanlı`da İstanbul’dan sonra ilk ücretli elektriğin Tarsus’ta kullanılmasını da tarihe not düştü. Yani kendi iradesiyle "ilk elektrik üretimi yapılan yer" unvanını alan Tarsus, bu kez iradesi dışında bir başka unvanın daha sahibi oldu: Osmanlı`da başkent dışında parayla elektürik tüketen şehir...

Bu arada, Osmanlı topraklarında ilk elektrik üretiminin yapıldığı Tarsus`ta, 1940 yılına gelindiğinde henüz 200 kadar ev ile 15 sokak elektrikle aydınlatılıyordu.

Osmanlı`da elektrik üretimi Tarsus`tan sonra başka bölgelere de yayıldı. 1904 yılında Şam’da ve 1906 yılında Beyrut’ta ufak çapta elektrik üretimi başladı. 

Haftaya, İstanbul`da ilk elektrik üretimi


OSMANLI`DA İLK ELEKTRİĞİ KİM ÜRETTİ?

OSMANLI PAYİTAHTINDA ELEKTRİĞİN KISA ÖYKÜSÜ


 

Önceki ve Sonraki Yazılar