1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Oxfam: Karbon bütçesi yoksullar için kullanılmalı

Oxfam: Karbon bütçesi yoksullar için kullanılmalı

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, sera gazı emisyon artışında dünyanın en zengin azınlığının önemli bir rol oynadığını belirterek, karbon bütçesinin yoksulların koşullarının iyileştirilmesi için kullanılması gerektiğini açıkladı.

Oxfam: Karbon bütçesi yoksullar için kullanılmalı

Enerji Günlüğü - Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, sera gazı emisyon artışında dünyanın en zengin azınlığının önemli bir rol oynadığını belirterek, karbon bütçesinin yoksulların koşullarının iyileştirilmesi için kullanılması gerektiğini açıkladı.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam'ın 1990-2015 yılları arasındaki sera gazı emisyonlarını gelir gruplarına göre mercek altına aldığı araştırması, iklim değişikliğine yol açan sera gazı emisyonlarından en çok dünyadaki zenginlerin sorumlu olduğunu ortaya koydu. 

Oxfam'ın araştırmasına göre, dünya nüfusunun yüzde 1'lik en zengin kesimi, yüzde 50'lik yoksul kesimin iki katından fazla sera gazı emisyonuna neden oldu. Buradan hareketle Oxfam, dünyanın hızla azalan karbon bütçesinin en yoksulların koşullarını iyileştirmek için kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

YÜZDE 10 ZENGİN EMİSYONLARIN YÜZDE 52’SİNDEN SORUMLU

1990-2015 yılları arasında dünyadaki toplam sera gazı emisyonunun iki kat arttığına işaret edilen araştırmada, bu artışta şimdiye kadar düşünüldüğü gibi orta sınıfın değil, özellikle dünya nüfusunun en zengin yüzde 10'luk kesimin rol oynadığı kaydedildi. Dünya nüfusunun yüzde 10'una tekabül eden 630 milyon kişinin sera gazı emisyonlarının yüzde 52'sinden sorumlu olduğuna dikkat çekilen araştırmada, en zengin yüzde 1'lik kesimin de tek başına yüzde 15'lik emisyona neden olduğu belirtildi. Buna karşı dünya nüfusunun yoksul yüzde 50'lik kesimi ise atmosfere salınan toplam sera gazının sadece yüzde 7'sinden sorumlu.

Önceki ve Sonraki Haberler