1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Özel sektör elektrik üretiminde linyite yüz vermiyor

Özel sektör elektrik üretiminde linyite yüz vermiyor

Enerji Günlügü - Deloitte'un hazırladığı Linyit Rezervlerinin Değerlendirilmesi raporuna göre, Almanya, Türkiye, Yunanistan ve Polonya'daki linyit...

Özel sektör elektrik üretiminde linyite yüz vermiyor

Enerji Günlügü - Deloitte'un hazırladığı Linyit Rezervlerinin Değerlendirilmesi raporuna göre, Almanya, Türkiye, Yunanistan ve Polonya'daki linyit üretimi, Avrupa'nın yaklaşık yüzde 70'ini oluşturuyor. Türkiye'de çok sınırlı doğalgaz ve petrol rezervlerine karşın, 535 milyon tonu görünür olmak üzere, yaklaşık 1,3 milyar ton taşkömürü ve toplam 11,5 milyar ton linyit rezervi bulunuyor. Bu rezerve karşılık, elektrik üretimine yatırım yapmak isteyen özel sektör şirketleri, linyite pek ilgi göstermiyor. Çünkü toplam 51 bin 612 megavatlık elektrik üretimi proje başvurunun yaklaşık yüzde 72'sini doğalgaz santrali başvuruları oluşturuyor. Linyit santraline başvurular yüzde 3 ile sınırlı Aralık 2011 itibariyle, lisans almış ve yapımı devam eden linyit santrallerinin büyüklüğü 1457 megavat. Ocak 2012 itibariyle yaklaşık 24 gigavat olan EÜAŞ kurulu gücünün, 16 gigavatının kademeli olarak özelleştirilmesi hedefleniyor. Özelleştirilecek kurulu güç arasında, EÜAŞ tarafından işletilen tüm linyit santralleri yer alıyor.

Deloitte Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Endüstrisi Ortağı Uygar Yörük, Türkiye'de birincil enerji kaynaklarında ve elektrik enerjisi üretiminde dışa bağımlılığın giderek artığına işaret ederek, bu etki ile enerji maliyetlerinin ve dış açığın giderek arttığını, ayrıca dışa bağımlılığın arz güvenliği açısından da bir risk olarak görüldüğünü belirtti.
Yerli birincil enerji kaynaklarından olan linyit kullanımının da sistemde işletmede bulunan linyit santrallerinin yaşlı santraller olması ve kapasite kullanım oranlarının düşmesi sebebiyle azaldığını kaydeden Yörük, sistemin termik (bazyük) kapasite ihtiyacının eskiyen santraller ve yenilenebilir enerji üretimindeki kontrolsüzlük faktörü nedenleri ile artığını vurguladı.
Yörük, linyit rezervleri açısından zengin bir ülke olan Türkiye'nin, rezervlerin değerlendirilmesinin bölgesel kalkınma, dış açığın azaltılması, arz güvenliği, elektrik maliyetlerinin düşürülmesi, istihdam, katma değerin yurt içinde kalması, rekabetçi sanayi yaratılması gibi kalkınma amacına uygun birçok olumlu etkisi bulunduğunun altını çizdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler