1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Palandöken: Enerji tasarrufunu ilke haline getirmeliyiz

Palandöken: Enerji tasarrufunu ilke haline getirmeliyiz

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, evlerimizde ve iş yerlerimizde bilinçsiz enerji kullanımından kaçınıp enerji tasarrufu yapmayı ilke haline getirmemiz gerektiğini söyledi.

Palandöken: Enerji tasarrufunu ilke haline getirmeliyiz

Enerji Günlüğü - TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, evlerimizde ve iş yerlerimizde bilinçsiz enerji kullanımından kaçınıp enerji tasarrufu yapmayı ilke haline getirmemiz gerektiğini söyledi.

Türkiye Esnaf Ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, enerji tasarrufu konusunda her zamankinden önemli olduğu bir dönemde olduğumuzu vurgulayarak, "Pandemi sürecinde doğal kaynakların, enerji kullanımının, gıda tüketiminin ve birçok çevresel faktörün kullanımı ve önemi daha çok ortaya çıktı. Enerji Haftası vesilesiyle ülkemizin ve dünyanın daha yaşanılabilir olması için evlerimizde ve iş yerlerimizde bilinçsiz enerji kullanımından kaçınıp enerji tasarrufu yapmayı ilke haline getirmeliyiz. En önemlisi bu pandemi döneminde enerji şirketleri esnafımızı ve vatandaşı zam ve tahsilat için bunaltmamalıdır. Vatandaşa rahat nefes alacağı imkan sunulmalı" dedi. 

“KÜÇÜK ADIMLAR BÜYÜK FAYDALAR SAĞLAR”

Bizim için küçük bazı davranışların geniş çapta ülkemize ve ekonomimize doğrudan büyük faydalar sağlayacağının unutulmaması gerektiğini belirten Palandöken,  Bunun için kullanılmayan lambaları kapatmak, damlayan muslukları tamir ettirmek, izlenmeyen televizyonu kapatmak, apartman ve müstakil konutlarda ısı yalıtımı yaptırmak, kişisel araç yerine toplu taşıma kullanmak, beyaz eşyalarda enerji tasarrufu sağlayan ürünler tercih etmek, kullanılmayan cihazların fişini prizde bırakmamak gibi adımlarla her türlü enerji kullanımında tasarruflu ve bilinçli davranmalıyız. Enerji Tasarrufu Haftasının bu davranışları hayatımızın bir parçası haline getirdiğimiz farkındalığı kazandırmasını umuyorum" dedi.

“HALA GEÇ KALINMIŞ DEĞİL" 

Ülkemizin enerji konusunda büyük ölçüde dışa bağımlı olduğunu hatırlatan Palandöken, "Dünyamızın geleceği, gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya ve ülke bırakmak için hepimizin bir vatandaşlık görevi olan enerjiyi bilinçli, tasarruflu kullanmak için halen geç kalınmış değil. Özellikle pandemi sürecinde daha çok önemi anlaşılan ve kullanımı artan enerjide, ülkemiz büyük oranda dışa bağımlı. Ne kadar savurgan davranmaz, tasarruflu kullanırsak, o kadar cebimize ve ülkemize faydamız dokunur. Okulların uzaktan eğitime geçmesi, birçok kurumda evden çalışma modeline geçilmiş olması, hafta sonları evlerde kalma tedbirleri gibi durumlar, evlerimizde enerji tüketimini de artırdı. Faturalara gelen zamlar ya da kullanımın artmasıyla ödenen tutarların da artması bile, enerji tasarrufunun bir zorunluluk olduğunu bizlere gösteriyor” ifadesini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler