1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Paylan: Enerjide zorunlu tüketim bedava olsun

Paylan: Enerjide zorunlu tüketim bedava olsun

HDP Milletvekili Garo Paylan, doğalgaz ve elektrikte belli bir miktara kadarki tüketimden ücret alınmamasını, üzerindeki kısımların ise giderek yükselen fiyatlardan faturalandırılmasını önerdi. 

Paylan: Enerjide zorunlu tüketim bedava olsun

Enerji Günlüğü - HDP Milletvekili Garo Paylan, doğalgaz ve elektrikte belli bir miktara kadarki tüketimden ücret alınmamasını, üzerindeki kısımların ise giderek yükselen fiyatlardan faturalandırılmasını önerdi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Galo Payan, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesini eleştirdi. Yapılan sosyal yardımların bir lütuf gibi sunulmasını eleştiren HDP Milletvekili Garo Paylan, Hükümete sürekli sosyal yardım politikaları uygulamak yerine yoksulluğu bitirme gibi bir hedef koyarak sosyal politikalara geçilmesi önerisinde bulundu. 

"ZENGİN FAKİR UÇURUMU BÜYÜDÜ"

Garo Paylan, Türkiye’de zengin ve fakir arasındaki uçurumun kapanmayacak düzeyde açıldığını söyledi. Enerjinin artık bir lüks değil temel ihtiyaç olduğunu ve halkın geliri sorgulanmaksızın aynı tarife üzerinden ücretlendirilmesinin haksızlık olduğunu belirtti. 
Enerjide gerçek anlamda bir sosyal tarifeye geçilmesini öneren Garo Paylan, “İhtiyaç sınırına kadar elektriği yurttaşlarımıza ücretsiz verelim. İhtiyaç sınırını aşıyorsa artan oranda bir tarifeye geçelim. İhtiyaç sınırına kadar her haneye elektriği ücretsiz sağlayalım" dedi. Garo Paylan, küçük bir evde kalanlar ile büyük evlerde yaşayanlar için aynı enerji tarifelerinin geçerli olmasını da haksızlık olarak nitelendirdi. 

"100 MİLYAR LİRA YETER"

"Zenginden alıp yoksula verelim" ifadesini kullanan Paylan şöyle konuştu: 
"10 metreküp suyu bedava yapalım. Su ihtiyaç. Ama 10 metreküpten sonra artan oranda bir tarifeye geçelim. Yine zenginden alıp yoksula vermiş olalım. Doğalgazı ihtiyaç sınırına kadar ücretsiz yapalım, yapabiliriz” diye konuştu. HDP Milletvekili Garo Paylan, elektrik ve doğalgazda önerdiği sosyal politika uygulamalarının yalnızca 100 milyar TL ile gerçekleştirilebileceğinin altını çizdi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler