1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. PO ve GEA yangın söndürme istasyonları kuruyor

PO ve GEA yangın söndürme istasyonları kuruyor

Petrol Ofisi, GEA Arama Kurtarma Grubu ile işbirliği içinde Çanakkale’de bir yangın söndürme İstasyonu kurdu. 

PO ve GEA yangın söndürme istasyonları kuruyor

Enerji Günlüğü - Petrol Ofisi, GEA Arama Kurtarma Grubu ile işbirliği içinde Çanakkale’de bir yangın söndürme İstasyonu kurdu. 

Petrol Ofisi, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında arama kurtarma, ekoloji ve insani yardım çalışmalarında bulunan GEA Arama Kurtarma Grubu ile işbirliği içinde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Sazlı Köyünde bir yangın söndürme istasyonu kurdu. 

İstasyonda yangına dayanıklı koruyucu malzemeler, el aletleri, su pompaları, jeneratör, motorlu testereler gibi ekipman ile söndürme ekipleri için yaşam alanı olarak kullanılacak konteyner ve görevlilerin dinlenme ve temel ihtiyaçlarını karşılayan bölümler bulunuyor. 

İZMİR VE ANTALYA’DA DA KURULACAK

İki kuruluşun işbirliğiyle İzmir ve Antalya’da da birer yangın söndürme istasyonu kurulacak. Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper, “Petrol Ofisi, ülkemizin sadece bugününü değil aynı zamanda yarınlarını da düşünerek adımlar atar. Her sorunda, doğal afetlerde olduğu gibi bu son yangınlarda da bir yandan mevcut yangınla mücadeleye destek verirken bir yandan da geleceği düşünerek adımlar attık. Zaten işbirliği içinde olduğumuz GEA ile yaşanmamasını temenni ettiğimiz yangınlara hızlı ve etkin müdahale için belirli yerlerde orman yangın söndürme istasyonları kuruyoruz” dedi.

Petrol Ofisi’nin GEA’nın yakıt sponsoru olduğunu hatırlatan GEA Arama Kurtarma Koordinatörü Umut Dinçşahin de, “Orman yangınlarına hızlı ve etkin mücadele için uygun ekipman hem can güvenliği, hem de mücadelenin başarısı için çok önemli. Yanmaz koruyucu ekipman, uygun el aletleri ve makinalar, yangın ile mücadelede büyük değer taşıyor. Bu nedenle Petrol Ofisi’nin sağladığı bu destek çok önemli. GEA olarak, tesis şartlarımızın el verdiği noktalarda orman yangın istasyonları kuracağız. İlk adımı Çanakkale Ayvacık ilçesi Sazlı Köyü’nde attık. İkinci etapta da Antalya ve İzmir’de orman yangın istasyonlarını kuracağız” açıklamasında bulundu.

Petrol Ofisi son orman yangınlarında bir yandan çalışanları ile söndürme çalışmalarına gönüllü katılım sağlamış, öte yandan söndürme çalışmalarına katılanlara eldiven, başlık, kıyafet, bot gibi yanmaz ekipman desteği vermişti. Petrol Ofisi aynı zamanda yangınla mücadele eden helikopter ve uçaklara da yakıt hibesinde bulunmuştu. 

1994’te kurulan ve tamamı gönüllülerden oluşan bir arama kurtarma, ekoloji ve insani yardım platformu olan GEA - Toprak Ana Arama Kurtarma Grubu, bugüne kadar Türkiye ve dünyada, yaşamı tehdit eden bütün felaketlerde, afet sonrasında enkaz altında kalmış insanlara ulaşmak için arama kurtarma operasyonları gerçekleştiriyor; ihtiyaç halinde afet bölgesinde tıbbi ve insani yardım faaliyetleri sürdürüyor. 

Bugüne kadar birçok kurtarma ve yardım operasyonunu başarı ile gerçekleştiren GEA, 1999 yılından bu yana INSARAG’ın da (Birleşmiş Milletler Uluslararası Arama Kurtarma Ekipleri Tavsiye Grubu) üyesi. 

Önceki ve Sonraki Haberler