1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Portekiz 1350 MW'lik GES ihalesi düzenleyecek

Portekiz 1350 MW'lik GES ihalesi düzenleyecek

2023 yılına kadar güneş enerjisi kurulu gücünü 9 kat arttırmayı hedefleyen Portekiz, 1.35 GW’lık ihale düzenleyecek.

Portekiz 1350 MW'lik GES ihalesi düzenleyecek

Enerji Günlüğü - 2023 yılına kadar güneş enerjisi kurulu gücünü 9 kat arttırmayı hedefleyen Portekiz, 1350 MW’lık ihale düzenleyecek.

Portekiz Çevre Bakanı Joao Matos Fernandes, gerçekleştirilen lisans yönetmeliği değişikliği sonrası hükümetin 1350 MW güneş enerjisi kapasitesini ihale edeceğini açıkladı.

GÜNEŞ KURULU GÜCÜ 9 KATA KADAR ARTTIRILACAK

Portekiz Bakanlar Kurulu, yeni güneş enerjisi kapasitelerin ruhsatlandırılma şeklini değiştiren ve mevcut kapasite potansiyelinin değerlendirilmesine olanak sağlayan lisanslama sürecindeki değişiklikleri onaylamıştı. Bu çerçevede lisanslandırma süreçlerindeki bürokrasi tüketicilerin yararına olacak şekilde basitleştirilip kısaltılmış ve enerji üretim lisanslarının açık artırmalarla verilmesi düzenlenmişti. Yenilenebilir enerji kaynakları içinde en ucuz kaynak olan güneş enerjisi için hükümet piyasa fiyatının altındaki fiyatlarla sözleşme yapmaya çalışacak.

Mevcut durumda 1000 MW'den az güneş kurulu gücüne sahip olan Portekiz 2023 yılına kadar 2100 MW ila 9700 MW arasında güneş enerjisi kapasitesi eklemeyi hedefliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler