1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Rosneft, Eni'nin Mısır Zohr sahasından hisse aldı

Rosneft, Eni'nin Mısır Zohr sahasından hisse aldı

Enerji Günlüğü - Rus enerji şirketi Rosneft, Mısır karasularındaki dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerinden biri olan Zohr sahasında İtalyan Eni...

Rosneft, Eni'nin Mısır Zohr sahasından hisse aldı

Enerji Günlüğü - Rus enerji şirketi Rosneft, Mısır karasularındaki dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerinden biri olan Zohr sahasında İtalyan Eni şirketinin yüzde 30 hissesini satın aldı.

İtalyan enerji şirketi Eni, nakit paraya ihtiyacını karşılamak amacıyla Akdeniz'in en büyük doğalgaz sahası olan Mısır açıklarındaki Zohr sahasında bulunan ruhsat sahası hisselerinin satışına devam ediyor. Geçen hafta yüzde onunu İngiliz enerji şirketi BP'ye 375 Milyon Dolar karşılığında satma kararı alan Eni, bu kez de sahadaki yüzde 30 hissesini Rus petrol devi Rosneft'e sattığını duyurdu. Rosneft hisseler için 1 milyar 125 milyon Dolar ödeyecek.

İki şirket ayrıca, Rosneft'in bu yılın sonuna kadar sahadan yüzde 5 daha hisse satın alabileceği konusunda da anlaştı. 

Geçen yıl Eni tarafından keşfedilen Zohr sahası, yaklaşık 850 milyar metreküp gaz rezervine sahip. Sahanın Mısır'ın yaşadığı enerji arz sorunlarını çözmesi ve yeniden enerji ihraç eden bir ülke haline gelmesini sağlaması bekleniyor. 

Akdeniz'in en büyük doğalgaz keşfi olan Zohr Sahasında çalışmaların 2017 yılına kadar başlaması planlanıyor. Sahadan çıkarılacak gazın 2019 yılına kadar günde 500 bin varil petrole eşdeğer düzeyde olması planlanıyor.

Anlaşma sonrası Zohr sahasında Eni'nin yüzde 60, Rosneft'in yüzde 30 ve BP'nin yüzde 10 hissesi bulunuyor.

BP, ENİ'NİN MISIR ZOHR SAHASINDAN HİSSE ALDI

Önceki ve Sonraki Haberler