1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Sakin şehir Seferihisar’da jeotermal kaynak aranacak

Sakin şehir Seferihisar’da jeotermal kaynak aranacak

Enerji Günlüğü - Gazyer, İzmir’in turizm beldesi ve sakin şehir ünvanlı Seferihisar ilçesinde iki noktada sondaj yaparak jeotermal kaynak arayacak.Gazyer...

Sakin şehir Seferihisar’da jeotermal kaynak aranacak

Enerji Günlüğü - Gazyer, İzmir’in turizm beldesi ve sakin şehir ünvanlı Seferihisar ilçesinde iki noktada sondaj yaparak jeotermal kaynak arayacak.

Gazyer Yer Bilimleri Araştırma İnşaat Turizm San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından İzmir İli, Seferihisar İlçesinde, Payamlı-Ürkmez Mahallesi Mevkii’nde bulunan ruhsatlı sahası içinde 2 ayrı lokasyonda jeotermal kaynak arama sondajı yapacak.

Proje bedeli toplam 500.000 TL olarak planlanan faaliyette en fazla 900±150m derinliğine kadar sondaj yapılacak ve yüzeyden yeraltına doğru sondaj makinesi ile kuyular açılacak. Kuyuların açılması sırasında başlangıçta 25-30 cm çapında delikler açılacak olup, toplam 1.000 m. civarında derinlikte sonlandırılması planlanıyor. Sondajlarda 300-350 m arası çelik boru ile borulama yapılacak olup kuyu ile boru arası boşluk çimentolanarak yüzey sularının kirlenmesi engellenmiş olacak. 

Arama sondajları sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda, sondaj suyu sıcaklığına bağlı olarak konut, sera vb. alanlarda ısıtma kaynağı olarak kullanılacak. Proje kapsamında yapılacak sondaj çalışmalarının 1 yıl da toplam 9 kişiyle tamamlanması planlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler