1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Şanlıurfa’da 9 adet petrol arama kuyusu açılacak

Şanlıurfa’da 9 adet petrol arama kuyusu açılacak

Petar A.Ş. Şanlıurfa’nın Siverek ve Hilvan ilçelerinde dokuz adet sondaj kuyusu açarak petrol arayacak.

Şanlıurfa’da 9 adet petrol arama kuyusu açılacak

Enerji Günlüğü - Şanlıurfa’nın Siverek ve Hilvan ilçeleri sınırları içinde dokuz adet sondaj kuyusu açılarak petrol aranacak.

Petar Doğalgaz ve Petrol Arama San. Tic. A. Ş., Şanlıurfa İli, Siverek ve Hilvan İlçeleri sınırları içinde sahip olduğu AR/PTR/K/M42-D1, D2 arama ruhsatlı saha içerisinde sondaj çalışması ile petrol arama çalışması yürütmeyi planlıyor. “Kargalı Petrol Arama Sondaj Faaliyeti” projesinin bedeli 10 milyon TL olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında yaklaşık 25 bin hektarlık ruhsatlı sahada belirlenen 9 alanda petrol arama kuyusu açılacak. Kargalı Arama Kuyularında hidrokarbon potansiyelinin belirlenerek ülkemiz ekonomisine kazandırılması amaçlanıyor. 

Petrol arama işlemi sondaj yöntemi ile yapılacak ve Rotary (Döner) Sondaj sistemi kullanılacak. Kuyu lokasyonlarında sondaj faaliyetinin 2000-2500 metre arası derinliklerde yapılması planlanıyor. Sondaj çalışmaları sonucunda sahadaki petrol rezervleri hakkında daha net bilgi sahibi olunacak. Yapılan sondajların olumlu sonuçlanması durumunda, sahada petrol üretimi için üretim kuyusuna dönüştürülecek.

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler