1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. SEDAŞ’tan inşaatçılara uyarı: Şebekeye müdahale etmeyin

SEDAŞ’tan inşaatçılara uyarı: Şebekeye müdahale etmeyin

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ), hat güzergahında inşaat ve benzeri çalışmalar için elektrik şebekelerine müdahale edilmemesi konusunda uyardı.

SEDAŞ’tan inşaatçılara uyarı: Şebekeye müdahale etmeyin

Enerji Günlüğü - Günlük hayatta enerji şebekelerine yetkisiz müdahalelerin yol açabileceği olumsuz sonuçlar konusunda kişi ve kuruluşlara hatırlatmalarda bulunan bir açıtklama yayınlandı. Sakarya Elektrik dağıtım AŞ (SEDAŞ) tarafından yapılan açıklamada, elektrik şebekelerine yapılan müdahalelerin olumsuz sonuçları konusunda uyarılarda bulunulurken, elektrik enerjisinin güvenli kullanımının can ve mal güvenliği için büyük önem taşıdığına vurgu yapıldı.

SEDAŞ’ın açıklamasında alçak gerilim (AG) ve orta gerilim (OG) enerji nakil hatlarında her türlü bakım, onarım ve bağlantı yetkisinin sadece dağıtım şirketi teknik ekiplerinde olduğunun altı çizildi. Elektrik arızaları, enerji açma-kesme, armatür arızası, elektrik tellerine temas eden cisimler gibi durumlarda en kısa sürede SEDAŞ teknik ekiplerine bilgi verilmesi, elektrik dağıtım şebekelerine sadece SEDAŞ teknik ekiplerinin müdahale edebileceği ve üçüncü şahısların müdahalesinin ölümlü kazalara yol açabilmesi nedeniyle tehlikeli ve yasak olduğuna dikkat çekildi.

SEDAŞ yetkilileri, “Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği” kapsamında enerji kesintisinin gerekli olduğu bölgelerde, iş kazalarından kaçınarak can güvenliğini sağlamanın yanı sıra hem yasa gereği hem de çevre ve kamu güvenliği açısından, ilgili şirketlerin SEDAŞ’a önceden haber vermesinin ve planlı kesinti önlemi alınmasının gerektiğine işaret etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan “Yapı İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği” yönetmeliğinde, enerji nakil hatlarının altlarında pompa çalıştırılmaması veya zorunlu olduğu durumlarda enerji nakil hatlarıyla temasın olmaması için önlemler alınması gerektiği belirtiliyor. Yönetmeliğe göre inşaat yapım alanının yakınından enerji nakil hatları geçmesi durumunda, yeterli güvenlik mesafesi bırakılıp gerekli güvenlik tedbirleri alınarak çalışılması gerekiyor.

SEDAŞ’ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İnşaat alanlarında ya da ikamet edilen konutun çatısında çalışırken EKAT Yönetmeliği’ne göre emniyet mesafesi uygun olan elektrik hattına temas edilmesi, balkonlardan halı silkeleme sırasında, iş makinesi ile inşaata beton dökümü yapılırken dikkatsizlik sonucu iletkenlere temas edilmesi veya çocuklarımızın elektrik direklerine tırmanması gibi durumlarda da can ve mal kayıpları yaşanmaktadır. Bu nedenle iş güvenliği kurallarına dikkat ederek çalışmaların yapılması, şebeke yakınında yapılan çalışmalarda da mutlaka şebekeye temas etmeyecek şekilde güvenli mesafede bulunulması hayati önem taşımaktadır. Güvenlik mesafesi belirlenirken nakil hattı tellerinin rüzgârda salınımı da hesaba katılması, enerji nakil hatlarına yeterli güvenlik mesafesi bırakılamıyorsa hattın akımının kesilmesi için SEDAŞ’tan onay ve izinler alınması gerekmektedir.”

Önceki ve Sonraki Haberler