1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Shell & Turcas güneş enerjili istasyon sayısını 3’e çıkardı

Shell & Turcas güneş enerjili istasyon sayısını 3’e çıkardı

Shell & Turcas, Shell Küçükesat istasyonundan sonra Ankara OSB ve İzmir Güzelyalı’daki Shell istasyonlarını güneş panelleri ile donatarak ülke çapında elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyon sayısını 3’e çıkardı.

Shell & Turcas güneş enerjili istasyon sayısını 3’e çıkardı

Enerji Günlüğü - Shell & Turcas, Shell Küçükesat istasyonundan sonra Ankara OSB ve İzmir Güzelyalı’daki Shell istasyonlarını güneş panelleri ile donatarak ülke çapında elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyon sayısını 3’e çıkardı.

Shell & Turcas, ülke çapında elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyon sayısını artırıyor. Shell & Turcas, Ankara Küçükesat Shell istasyonundan sonra Ankara OSB ve Güzelyalı İzmir Shell istasyonlarını da elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyonlara dönüştürdü. Shell & Turcas böylece ülke çapında elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyon sayısını 3’e çıkardı. Enerjisini güneşten alan toplam 3 istasyon sayesinde 10 yılda 2000’den fazla ağaç doğaya kazandırılacak.

Shell & Turcas’ın Ankara OSB Shell İstasyonu’nda, 39.42kWp kurulu güce kadar ulaşabilen güneş enerjisi sistemiyle 53 bin 60 kilovatsaat elektrik üretilecek ve istasyonun ihtiyacının yaklaşık yüzde 19.14'i karşılanacak. Shell Ankara OSB İstasyonu’nun dönüşümü için 270 watt gücünde 146 adet güneş paneli kullanıldı.

Yıllık yaklaşık 98 bin kilovatsaat olan enerji tüketiminin yüzde 30.5’sini güneş enerjisinden sağlayacak olan Shell İzmir Güzelyalı İstasyonu’nun dönüşümü için de 270 watt gücünde 78 adet güneş paneli kullanıldı.

ENERJİ DÖNÜŞÜMÜ YATIRIMLARIMIZI HIZLA DEVREYE ALIYORUZ

Shell & Turcas Perakende Satışlar Yatırım Direktörü Semih Genç, gerçekleştirdikleri bu yatırım sayesinde Shell & Turcas bünyesinde faaliyet gösteren ve elektriğini güneşten elde eden istasyon sayısını üçe çıkardıklarını belirterek, “Enerji dönüşüm sürecindeki yatırımlarımızı, misafirlerimizin ihtiyaç ve beklentilerini dikkate alarak Shell’in uzmanlığı ile en hızlı şekilde devreye alıyoruz” dedi.

Shell & Turcas, bugüne kadar Türkiye’deki istasyonlarında aydınlatma sistemlerini değiştirerek, toplam karbon salınımı yılda 1.200 ton azalttı ve 2.601,5 MWh enerji tasarrufu sağladı. Shell & Turcas, gerçekleştirdiği bu proje ile Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi’nde ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülüne layık görüldü.

 

Önceki ve Sonraki Haberler