1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Sıfır emisyonlu hareketlilik için kentler harekete geçiyor!

Sıfır emisyonlu hareketlilik için kentler harekete geçiyor!

Şehirlerin karbon nötr ve herkes için erişilebilir bir hareketlilik anlayışı için adımlar atmasını teşvik etmek için düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası, Türkiye'de de "Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik" temasıyla başladı.

Sıfır emisyonlu hareketlilik için kentler harekete geçiyor!

Enerji Günlüğü - Şehirlerin karbon nötr ve herkes için erişilebilir bir hareketlilik anlayışı için adımlar atmasını teşvik etmek için düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası, Türkiye'de de "Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik" temasıyla başladı.

2002 yılından bu yana her yıl dünyanın birçok noktasında 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası, Türkiye'de de "Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik" temasıyla başladı. Dünyada 2.590’ı aşkın belediyenin katıldığı ve Türkiye Belediyeler Birliği koordinasyonunda Türkiye’de de 400’ü aşkın belediyenin katılımıyla düzenlenen haftada, belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşların ulaşım tercihlerinin sürdürülebilirlik doğrultusunda şekillendirilmesi gibi amaçlarla etkinlikler düzenleniyor.

DÜZENELENECEK ETKİNLİKLER

Ankara Büyükşehir Belediyesi, "Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik", "Sağlıklı Adımlar ve Pedallar" "Güvenli Bisiklet Sürüşü", "Ulaşımda Bisiklet Kullanımının Faydaları" gibi çalıştay, söyleşi ve eğitimleri bu yıl çevrim içi ortamda gerçekleştirirken 22 Eylül'de Otomobilsiz Kent Günü etkinliği düzenleyecek.  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakı İSPARK'ın işlettiği akıllı bisiklet sistemi İSBIKE ise Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında %50 indirim sunarak bisikletli ulaşımı teşvik etmeyi amaçlıyor 10-11 Eylül tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşen Sürdürülebilir Kentsel Mobilite Çalıştayı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu iş birliğinde Angel Gutierrez Hidalgo'nun katılımıyla 14 Eylül’de İzmir'de tekrarlandı. 

Hafta kapsamında #0emisyonluHareketlilik, #KentlerHareketeGeçiyor, #HareketeGeç gibi etiketlerle sosyal medya kampanyaları da sürdürülüyor. Yerel yönetimlerin faaliyetleri, Avrupa Hareketlilik Haftası Twitter hesabında paylaşılıyor.

Avrupa Komisyonu’nun Karbon-Nötr 2050 vizyonu doğrultusunda sıfır emisyonlu ulaşıma erişilebilirliğin önemini vurgulamayı ve kapsayıcı bir “emisyonsuz ulaşım” stratejisini düşündürmeyi amaçlayan etkinlikler kapsamında, yerel paydaşlar hareketlilik, şehrin yaşam kalitesi, araç kullanımı ve emisyonlar, planlama önlemleri gibi konuları tartışmak ve dünyanın geleceği için faydalı, yenilikçi çözümler bulmak için bir araya geliyor. Yerel inisiyatifler, yerel yönetimler, şehir sakinleri; Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında düzenlenen etkinliklerde bir araya gelerek hem sürdürülebilir şehirler için farkındalık yaratıyor hem de kalıcı kararlarla çözüme kavuşturulacak problemlerin tespitinde aktif rol oynuyorlar. 

Önceki ve Sonraki Haberler