Smart Enerji panellerini Avrupa’ya ihraç etti

Smart Enerji, Türkiye’deki üretim tesisinde ürettiği son teknoloji yeni nesil panelleri Avrupa’ya ihraç etti. 

Smart Enerji panellerini Avrupa’ya ihraç etti

Enerji Günlüğü - Smart Enerji, Türkiye’deki üretim tesisinde ürettiği son teknoloji yeni nesil panelleri Avrupa’ya ihraç etti. 

Ar-Ge çalışmalarına hız veren Smart Energy, bu çalışmalarının meyvesini alarak Türkiye Gebze’deki 800 MW kapasiteli güneş paneli üretim tesisinde ürettiği son teknoloji yeni nesil panelleri Avrupa’ya ihraç etmeyi başardı. 

GÜNEŞTE YERLİLEŞME ORANI ARTIYOR

Güneş enerjisi sektöründe yerlileşme oranının giderek arttığını vurgulayan Smart Energy Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, “Şu anda ülke olarak bir güneş enerjisi santralini meydana getiren ekipmanın yüzde 75’ini ülkemizde üretebilecek noktaya ulaştık. Panelde ise bu oran yüzde 50’yi buluyor. Türkiye, artık santrallerde kullanılan çelik konstrüksiyon, kablo ve trafo gibi bileşenleri üretip ihraç edebilen bir ülke. Hücrenin de ülkemizde üretilmeye başlanmasıyla bu oran daha da artacaktır. Türkiye bunu başaracak güce sahip” dedi.

YILDA 1000 MW HEDEF GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR

Güneş enerjisi yatırımlarının ülke ekonomisine çok önemli katkılar sağladığını vurgulayan Demirdağ, sözlerine şöyle devam etti: “Artık Türkiye’de güneş enerjisi çok daha fazla konuşuluyor, bu sevindirici. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, her yıl 1000 MW, 10 yılda ise toplam 10 bin MW’lık kurulu güç hedefini ortaya koydu. Sektörün gerek altyapısı gerek deneyimi ile bu hedefi gerçekleştirebilecek gücü mevcut. Yeni kapasitelerin açılmasıyla daha fazla yatırım olabilecek, böylece Türkiye elektriğini daha çok artan bir oranda güneşten elde edebilecek.”

Türkiye’deki en büyük panel üretim fabrikası olan Gebze’deki tesisinde her türlü uluslararası testi geçebilen ürünleri proses ve kalite süreçleri uygulayarak üreten Smart Energy, üretim süreçlerini ileriye taşıyacak adımlar attı. Yeni hatlarında hücre verimliliği artışına yönelik MBB (Multi BusBar) stringer entegrasyonu gerçekleştiren Smart Energy, güneş enerjisi sektörünün gelişen ihtiyaçları doğrultusunda Cam-Cam ve backsheetli panel üretiminin yanı sıra, daha yüksek kalite ve verimliliğe sahip olan PERC, Half-Cut Cell ve Bifacial gibi yeni teknolojileri üretecek kapasiteye kavuştu. Smart Energy, hücre üretimini de Türkiye’de yapmayı başararak, dikey entregrasyonunu tamamlamış bir firma olarak yola devam etmeyi hedefliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler