1. HABERLER

  2. PETROL

  3. SOCAR Türkiye’ye 2 ayrı Bonds & Loans ödülü

SOCAR Türkiye’ye 2 ayrı Bonds & Loans ödülü

SOCAR Türkiye, 2020 Bonds & Loans ödüllerinde 2 ayrı ödül kazandı.

SOCAR Türkiye’ye 2 ayrı Bonds & Loans ödülü

Enerji Günlüğü - SOCAR Türkiye, 2020 Bonds & Loans ödüllerinde 2 ayrı ödül kazandı.

2020 Türkiye Bonds & Loans Ödülleri Sahiplerini Buldu. SOCAR Türkiye, Haziran 2019’da tamamladığı satın alma sürecinde kullandığı 600 milyon TL’lik finansmanla, 2020 Türkiye Bonds & Loans Ödülleri’nde “Yılın En İyi Birleşme/Satınalma Finansmanı” kategorisinde birinciliği aldı. Şirket “Yılın En İyi Yapılandırılmış Finansmanı” kategorisinde de ikinciliği kazandı.

Sermaye piyasaları ve finans sektörünün en prestijli ödüllerinden biri olan Bonds & Loans Ödülleri, sahiplerini buldu. Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen törende, Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR Türkiye, iki ayrı ödül aldı. Alman enerji şirketi EWE’nin Türkiye operasyonlarını satın alma işleminde kullandığı 600 milyon TL’lik uzun vadeli ve değişken faizli finansmanla “Yılın En İyi Birleşme/Satınalma Finansmanı” kategorisinde birinci seçilen SOCAR Türkiye, “Yılın En İyi Yapılandırılmış Finansmanı” kategorisinde ise ikinciliği kazandı.

SON TÜKETİCİYE UZANAN ENTEGRE YAPI KURULDU
SOCAR Türkiye CFO’su Teymur Abasguliyev, törendeki konuşmasında şunları söyledi, “Haziran 2019’da gerçekleştirdiğimiz satın almayla birlikte Kayserigaz, Bursagaz, EWE Enerji, Enervis ve Millenicom, SOCAR Türkiye çatısı altına girdi. Bu satın alma işlemi, SOCAR Türkiye’nin enerji sektöründeki değer zincirini tamamlaması açısından bizim için çok önemli. Böylece SOCAR Türkiye, enerji sektöründe son tüketiciye kadar uzanan entegre bir yapıyı tamamlamış oldu. Öte yandan bu satın almanın finansmanı için almış olduğumuz uzun vadeli TL finansmanı, şirketimizin Türkiye ekonomisine olan güveninin de bir göstergesi niteliğinde. Uzun vadeli olmasına rağmen, Türk Lirası ve değişken faizli yapısıyla öne çıkan kredi; enerji piyasasındaki kronik sorunlardan biri olan gelir-finansman ödemeleri uyumsuzluğunun aksine, şirket gelirleriyle mümkün mertebe eşleşerek, doğal bir riskten korunma imkanı sağladı ve ödüle layık görüldü. Bu ödülü kazanmamızda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim”.

BONDS & LOANS ÖDÜL KRİTERLERİ
Bonds & Loans Ödülleri’nde anlaşmanın büyüklüğü, vade ve finansman yapısının yanı sıra kredi kullanan şirketin geçmiş işlemleri, finansmana ve yeni likidite havuzlarına erişimi, yenilikçi yapılanma süreci, yüksek kaliteye verdiği önem gibi veriler değerlendirmede göz önüne alınıyor. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler