1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Taşdemir: Güneş enerjisine hızlı bir giriş yaptık

Taşdemir: Güneş enerjisine hızlı bir giriş yaptık

Enerji Günlüğü - TEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Taşdemir, şu ana kadar üç bine yakın güneş projesi başvurusu yapıldığını belirterek...

Taşdemir: Güneş enerjisine hızlı bir giriş yaptık

Enerji Günlüğü - TEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Taşdemir, şu ana kadar üç bine yakın güneş projesi başvurusu yapıldığını belirterek güneş enerjisine hızlı bir giriş yapıldığını söyledi.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu – Türkiye Bölümü (GÜNDER) tarafından organize edilen ve ilk kez gerçekleştirilen TEDAŞ ile güneş enerjisi firma temsilcilerinin buluştuğu Proje Koordinasyon Toplantısında konuşan Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Taşdemir, güneş enerjisi proje sayısının her geçen gün artış gösterdiğini belirterek, “Şu ana kadar güneş enerjisinden elektrik üretimi için yaklaşık 3 bin proje başvurusu oldu ve 211 güneş santrali devreye girdi, bu sayı güneş enerjisine hızlı bir giriş yaptığımızın göstergesidir” dedi.

Güneşin Türkiye enerji üretiminde 2 yıllık bir geçmişi olduğunu belirten Taşdemir, " İngiltere ve Almanya’daki düzenleyici kurumlar mevzuatlarını 5 ile 7 yılda oluşturdu. Türkiye ise 2 yıldan bu yana sorunları gözlemleyip çözüm önerisi sunmaya gayret ediyor” dedi.

GÜNEŞ YATIRIMLARINDA ENGELLER KALKACAK

Taşdemir, Türkiye’de yatırımcının karşısına sürekli engeller çıktığını belirterek, engellerin kaldırılması için bu toplantının ilk kez yapıldığını ve böylelikle güneş enerjisi yatırımcılarının sorunlarını dinleyip ona göre çözüm önerileri üzerinde çalışacaklarını söyledi. TEDAŞ’ta 850 projenin değerlendirildiğini belirten Taşdemir, bunun hızla gerçekleşmesi için ilgili birimlerin hafta sonu da çalıştığını söyledi.

Toplantıda yatırımcılarının sorunları, proje teknik değerlendirme,proje onay süresinin uzunluğu, proje tadilat sürecinde yaşanan sorunlar, projelerin onay bedelleri ve maliyet sorunları olmak üzere dört başlık altında toplandı.

Önceki ve Sonraki Haberler