1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Temmuz’da 39 santrale 131 milyon lira kapasite desteği verildi

Temmuz’da 39 santrale 131 milyon lira kapasite desteği verildi

TEİAŞ, Temmuz’da piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 39 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline toplam 131 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

Temmuz’da 39 santrale 131 milyon lira kapasite desteği verildi

Enerji Günlüğü - TEİAŞ, Temmuz’da piyasa şartlarında çalışması zorlaşan 39 kömür, gaz ve hidroelektrik santraline toplam 131 milyon TL kapasite ödemesi yapacak.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ), 2020 yılı Temmuz ayına ilişkin 'Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi'ni yayınlandı. Buna göre, 45 elektrik üretim santralinden 39'una Temmuz ayı için toplam 131 milyon 163 bin 706,40 TL ödeme gerçekleştirilecek. Bir önceki ay kapasite mekanizması kapsamında 236 milyon lira ödeme yapılmıştı.

EN YÜKSEK ÖDEME YERLİ KÖMÜR YAKAN TERMİK SANTRALLERE

En yüksek ödeme 8 milyon 298 bin 930,05 TL ile Soma Termik Santral Elektrik Üretim'e yapılacak. Bu şirketi, 7 milyon 921 bin 705,96'ar TL ödemeyle Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret ve Yatağan Termik Enerji Üretim izliyor.

Türkiye'nin elektrik üretim altyapısı açısından kritik öneme sahip olsa da piyasa şartlarında ayakta kalmakta zorlanan santrallere sağlanan kapasite mekanizması desteği, santrallere yaptıkları üretimden bağımsız olarak, kurulu kapasiteleri oranında bir ödeme yapılmasını düzenliyor. Kurulu güç, yani megavat (MW) başına ödeme tutarları, doğalgaz, hidroelektrik ve kömür santrallerinde farklı farklı belirlenmiş durumda. Bu desteklerden, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) kapsamı dışında kalan hidroelektrik santraller ile yerli kömür yakan termik santrallerin yanında, sistem dengeleyici karakterleri nedeniyle ithal yakıt kullanmasına rağmen bazı doğalgaz çevrim santralleri de yararlanıyor. İlgili santrallere, piyasa şartlarında maliyetleri tutturup üretim yapamasalar bile aylık olarak belli miktarda kapasite mekanizması ödemesi yapılıyor. 

Enerji Günlüğü 

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler