1. HABERLER

  2. PETROL

  3. TPAO Diyarbakır'da petrol arayacak

TPAO Diyarbakır'da petrol arayacak

TPAO, Diyarbakır’da bulunan ruhsatlı sahada petrol aramaları kapsamında Derin Beykan-1 tespit kuyusu açacak.

TPAO Diyarbakır'da petrol arayacak

Enerji Günlüğü - TPAO, Diyarbakır’da bulunan ruhsatlı sahada petrol aramaları kapsamında Derin Beykan-1 tespit kuyusu açacak.

Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Diyarbakır ili, Kayapınar ilçesi, Devedurağı köyü mevkii sınırları dâhilinde bulunan IR/TPO/K/4635-L43, c3 ruhsat numaralı sahada Derin Beykan-1 tespit kuyusu açılması planlanıyor.

5 milyon lira değerindeki çalışmalar kapsamında kamu arazisinde sadece petrol aranacak, petrol üretimi yapılmayacak. 

Bir bölgede petrol çıkarmak için çalışmalarına başlamadan önce o bölge teknolojik aletlerle uzun bir süre gözlemlenir. Petrol çıkarmak maliyeti yüksek olan bir iştir. Petrol sondajı yapılan bölgenin öncelikle havadan ve karadan fotoğrafları çekilir ve yer yapısı incelenir. Yeryüzünden ve yerin altından alınan kayaç örneklerine X ışınları yardımıyla kimyasal çözümleme yapılır ve oluşumu belirlenir. Daha sonra yer hareketlerini belirlemek amacıyla sismograf gibi sismik cihazlar kullanılır ve genellikle dinamit patlatılılarak yer hareketleri belirlenir. Eğer herhangi bir rezervuara rastlanırsa sondajlama yapmadan önce rezervuar içerisindeki petrol miktarı ölçülür, eğer bulunan petrol maliyeti karşılayamayacak durumda ise kuyu terkedilir. 

Enerji Günlüğü

 

Önceki ve Sonraki Haberler