1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Trafigura Venezuela ile petrol ticaretini durdurdu

Trafigura Venezuela ile petrol ticaretini durdurdu

Enerji Günlüğü - Dünyanın başlıca petrol ticaret şirketleri arasında yer alan Trafigura, ABD yaptırımları nedeniyle Venezuela ile petrol ticaretini...

Trafigura Venezuela ile petrol ticaretini durdurdu

Enerji Günlüğü - Dünyanın başlıca petrol ticaret şirketleri arasında yer alan Trafigura, ABD yaptırımları nedeniyle Venezuela ile petrol ticaretini durdurdu.

Dünyanın önde gelen bağımsız emtia ve lojistik şirketlerinden olan İsviçre merkezli Trafigura, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'ya ambargosundan sonra Venezuela ile petrol ticaretini durduracağını açıkladı. 

Trafigura'nın yaklaşık %25 hisse sahibi olduğu Hintli rafineri şirketi Nayara Energy'nin Rus Rosneft aracılığıyla Venezuela petrolü almaya devam edeceği belirtildi.

PDVSA kayıtlarına göre Trafigura 2018 yılında Venezuela'dan yaklaşık 34.000 varil/gün petrolü satın aldı. Şirket satın aldığı petrolü çoğunlukla ABD ve Çin'e sattı. 

2018 yılının son çeyreğinde PDVSA'nın 1,45 milyon varil/gün petrol ihraç ettiği, bu miktarın 225 bin varil/gün kısmının ticaret şirketleri aracılığıyla gerçekleştirildiği bildirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler