1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Trakya’nın ilk kaya gazı sondaj kuyusu çalışmalara başladı

Trakya’nın ilk kaya gazı sondaj kuyusu çalışmalara başladı

Trakya’nın hidrolik çatlatma yöntemiyle doğalgaz araması yapacak olan ilk sondaj kuyusu Çeşmekolu-2 çalışmalarına başladı.

Trakya’nın ilk kaya gazı sondaj kuyusu çalışmalara başladı

Enerji Günlüğü - Trakya’nın hidrolik çatlatma yöntemiyle doğalgaz araması yapacak olan ilk sondaj kuyusu Çeşmekolu-2 çalışmalarına başladı.

TPAO Trakya Bölge Müdürlüğü, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde konvansiyel olmayan Çeşmekolu-2 sondaj kuyusunun arama çalışmalarına başladı. Bugün düzenlenen bir törenle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından çalışmalara başlayan kuyu, hidrolik çatlatma yöntemi ile doğalgaz araması yapacak. Çeşmekolu-2 sondaj kuyusu Trakya bölgesinde açılan ilk kaya gazı sondaj kuyusu olma özelliği taşıyor. 

TAM UNKONVANSİYONEL TEKNİK KULLANILDI

Sahada yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Dönmez, “Lüleburgaz sahasında Çeşmekolu-2 kuyumuzda ilk sondaja şahitlik etmek için geldik. Kulede de ilk startı verdik. Bu kuyunun diğer kuyulardan farkı şu. Ankonvansiyonel dediğimiz klasik olmayan yeni teknolojiyi burada kullanacağız. Hidrolik çatlatma dediğimiz, vatandaşın kaya gazı, kaya petrolü olarak bildiği kayaçların arasına sıkışmış vaziyette duran petrol ve gazı yüksek basınçlı hidrolik çatlatma yöntemiyle çıkarmaya bu adı veriyoruz. Ağırlıklı olarak Amerika’da bu teknoloji ilk olarak kullanıldı. Şimdi Türkiye’de de kullanmaya başladık. İlkini daha 2 ay önce Diyarbakır’da yaptık. O yarı klasik yarı yeni teknoloji ile yapılan bir sondajdı. Oradan petrol üretimine başladık. Burası tam unkonvansiyonel nitelikte bir teknoloji ile yapılıyor” diye konuştu.

5 BİN METREYE İNİLECEK

Sahada yaklaşık 5 bin metre kadar derinliğe ineceklerini anlatan Bakan Dönmez, “Bu havzada bu derinliğe ilk defa iniyoruz. Daha önce bu havzada bazı gaz üretimlerimiz olmuştu ama birkaç bin metrelik derinliklerde olmuştu. Arkadaşlarımızın sismik olarak yaptığı analizlerde derinde de kaya gazı potansiyeli olduğunu tespit ettiler. İlk sondajda önümüzde bir 160 günlük iş programımız var. Onu tamamladığımızda olup olmadığını hep birlikte görmüş olacağız. Arkadaşlar ümitliler ben de ümitli olmak istiyorum açıkçası. Ama sabırla bekleyeceğiz. Bu vesile ile kazasız belasız bir sondajın tamamlanması ve hayırlı neticeler ile arkadaşların bize müjdeli haberler vermesini de canı gönülden bekliyoruz” dedi.

Sabiha KÖTEK - Enerji Günlüğü / Lüleburgaz

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler