1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Tüpraş’ın alacak risklerini Euler Hermes üstleniyor

Tüpraş’ın alacak risklerini Euler Hermes üstleniyor

Enerji Günlüğü - Tüpraş’ın 2.2 milyar TL’lik cirosunun tahsilat risklerini alacak sigortası şirketi Euler Hermes üstleniyor. Türkiye’nin sanayi...

Tüpraş’ın alacak risklerini Euler Hermes üstleniyor

Enerji Günlüğü - Tüpraş’ın 2.2 milyar TL’lik cirosunun tahsilat risklerini alacak sigortası şirketi Euler Hermes üstleniyor. 

Türkiye’nin sanayi devi, rafinaj sektörü lideri Tüpraş, dünyanın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes ile işbirliğine gitti. İşbirliği kapsamında, Tüpraş’ın 2,2 milyar TL’lik cirosu, Euler Hermes’in dünya devlerine hizmet verdiği Dünya Programı (World Agency) kapsamındaki özel koşullu poliçe ile sigortalanacak. 

İmzalanan alacak sigortası vasıtası ile Tüpraş portföyündeki alacakların sigorta güvencesine alınmasının yanı sıra, iki şirket risk yönetimini de ortak yürütecek. Euler Hermes Türkiye Genel Müdürü Özlem Özüner “Türkiye’nin devleri alacak risklerinin yönetiminde bizlerle işbirliği yaparken, strateji ve ciro gelişimine daha fazla odaklanabiliyor. Tüpraş gibi ülke sanayisinde yarattığı katma değer ile Türkiye ekonomisinin nitelikli büyümesine katkı sağlayan bir kuruluşla işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu işbirliğimiz sayesinde, küresel liderliğimizin ve güçlü yerel uzmanlığımızın getirdiği faydaları sunarak Tüpraş’ın ticari alacaklarını olası risklere karşı koruyarak, işlerini daha güvenli ve istikrarlı bir şekilde büyütmelerini sağlayacağız” dedi. 

Alacak sigortasının sektörde çok önemli bir boşluğu dolduracağını belirten Tüpraş CFO'su Doğan Korkmaz şunları söyledi:

“Güçlü teminat yapımızdan ödün vermeden müşterilerimizin alımlarını destekleyecek kaynakları çeşitlendirme çabalarımızdan biri olan alacak sigortası, müşteri banka limitlerini zorlamayarak satışlarımızı garanti altına almada önemli bir enstrüman olacak, aynı zamanda karşı taraf riski değerlendirme süreçlerimize çok değerli bilgi girdisi sağlayacaktır.” 

Euler Hermes; Dünya Programı kapsamında iş ortaklarına özel “butik çözümler” sunuyor. Euler Hermes tarafından 2007 yılında hayata geçirilen Dünya Programı, bünyesinde çok uluslu şirketlere yönelik, sağlıklı risk yönetimi sağlanması konularında danışmanlık hizmeti veriyor. Tüpraş ve Euler Hermes poliçe kapsamında lider sigorta brokerlığı ve risk yönetimi şirketi Marsh Türkiye ve Ram Sigorta tarafından bir araya getirildi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler